Otkrivena nova slaba ultra-difuzna patuljasta galaksija

Otkrivena nova slaba ultra-difuzna patuljasta galaksija

Međunarodni tim astronoma izvještava o otkrivanju nove slabe ultra-difuzne patuljaste galaksije u sklopu sistematske potrage za svijetlim patuljastim galaksijama na širokom području pomoću istraživanja tamne energije (DES). Novopronađeni objekat, označen kao NGC 55-dv1, je satelit galaksije NGC 55. Nalaz je detaljno opisan u radu objavljenom 8. septembra na serveru za pre-štampanje arXiv.

Ultra-difuzne galaksije (UDG) su galaksije izuzetno niske gustine. Najveći UDG-ovi imaju veličine slične Mlečnom putu, ali imaju samo oko 1% više zvezda kao naša matična galaksija. Misterija UDG-a još uvek zbunjuje naučnike dok pokušavaju da objasne zašto ove slabe, ali velike galaksije nisu pocepane plimnim poljem njihovih klastera domaćina.

Nedavno je grupa astronoma predvođena Mičom Meknanom sa Univerziteta Viskonsin-Medison otkrila novi UDG, za koji se ispostavilo da je satelit NGC 55 — spiralne galaksije sa prečkama koja se nalazi na udaljenosti od oko 6,5 miliona svetlosnih godina u sazvežđu Skulptor. Otkriće je zasnovano na punih šest godina DES opservacija širokog područja (DES I6).

„Izvršili smo pretragu podataka DES I6 za patuljaste galaksije sa slabim poljem sa heliocentričnim rastojanjima D = 0,3−2 Mpc koristeći jednostavan algoritam za pretragu uparenog filtera. Ovaj algoritam identifikuje galaksije kao prevelike gustine individualno razrešenih zvezda u minutnoj skali“, istraživači objasnio.

Novootkriveni UDG, koji je primio NGC 55-dv1, udaljen je samo 47 lučnih minuta od NGC 55. Prema tome, pod pretpostavkom da su galaksija i njen satelit otprilike isto tako udaljeni, razdvojeni su za samo 98.000 svetlosnih godina.

NGC 55-dv1 ima apsolutnu magnitudu V-opsega od -8,0 mag, polusvetlosni poluprečnik od oko 7.200 svetlosnih godina i ukupnu zvezdanu masu od oko 142.000 solarnih masa. Galaksija je procenjena na 6,5 milijardi godina, a izmereno je da je njena metalnost na nivou od -1,8.

Veliki prostorni obim NGC 55-dv1 u odnosu na njegovu osvetljenost čini ga neobičnim među poznatom populacijom patuljastih galaksija u Lokalnoj zapremini — u krugu od 36 miliona svetlosnih godina od Zemlje. NGC 55-dv1 ima jednu od najnižih površinskih sjaja (32,3 mag/arcsec 2) i najveća je, najdifuznija galaksija poznata po ovom sjaju.

Autori rada su primetili da velika, difuzna priroda NGC 55-dv1, visoka eliptičnost (0,56) i blizina njegovoj potencijalnoj galaksiji domaćinu ukazuju na interakcije plime i oseke sa NGC 55. Međutim, potrebne su dalje studije da bi se ovo potvrdilo.

„Plimne interakcije su moguće objašnjenje za njegovu veliku veličinu, visoku eliptičnost i izuzetno nisku površinsku osvetljenost. (…) Međutim, zbog ograničenja dubine našeg snimanja na zemlji, potvrda plime i oseke će verovatno zahtevati dalje praćenje- gore“, zaključili su naučnici.