Nova vrsta neptičjih dinosaurusa sa aerodinamičnim telom sličnim onima kod savremenih ptica ronilaca, poput pingvina i aukusa, opisana je u studiji objavljenoj u Communications Biologi. Nalazi predstavljaju prvi slučaj da teropod koji nije ptičiji – vrsta dinosaurusa mesoždera koji je hodao na dve noge – ima aerodinamično telo.
Iuong-Nam Lee i kolege su identifikovali novu vrstu ispitivanjem fosilizovanih ostataka primerka iz provincije Omnogovi, Mongolija. Nazvali su vrstu Natovenator polidontus, što znači „plivajući lovac sa mnogo zuba“. Primerak je uglavnom kompletan skelet i ima lobanju, kičmeni stub, jedan prednji ekstremitet i ostatke dva zadnja uda.
Autori izveštavaju o nekoliko adaptacija koje sugerišu da je Natovenator možda bio poluvodni ronilački grabežljivac, uključujući aerodinamično telo slično onima modernih ptica ronilaca – sa rebrima koja su usmerena ka repu – i dug vrat sličan modernim vodenim pticama kao što su guske. Ove adaptacije su možda smanjile otpor kojem bi Natovenator bio izložen prilikom plivanja i pomogle mu da uhvati plen.
Autori takođe spekulišu da bi neobično veliki broj zuba koje je Natovenator imao u odnosu na veličinu njegove vilice mogao da ukaže na to da je jeo hranu zasnovanu na ribi ili insektima, međutim dodatni dokazi – kao što su fosilizovani ostaci njegovog sadržaja želuca – su potrebno da se ovo potvrdi.
Analiza evolucionih odnosa između Natovenatora i drugih dinosaurusa teropoda ukazuje na to da je bio blisko povezan sa halszkaraptorinima — grupom neptičjih teropoda za koje su prethodna istraživanja sugerisala da su možda bili prilagođeni za poluvodeni način života, sličan savremenim vodenim pticama. Zajedno, nalazi ukazuju da je Natovenator bio polu-vodeni ronilački predator i pružaju dalji uvid u evoluciju teropoda.