Otkriven novi tip ćelija koji može pomoći u obnavljanju i stvaranju tkiva

Otkriven novi tip ćelija koji može pomoći u obnavljanju i stvaranju tkiva

Tim naučnika SAHMRI otkrio je potpuno novu vrstu ćelije koja ima potencijal da poboljša budućnost popravke i stvaranja tkiva.

Dr Sanuri Liiange, iz istraživačkog tima, kaže da ćelije, nazvane EndoMac progenitori, poseduju jedinstvenu sposobnost da se transformišu u dve specifične vrste ćelija: endotelne ćelije koje formiraju krvne sudove i makrofage koji su imune ćelije odgovorne za popravku tkiva i odbranu.

„Ove ćelije imaju važan posao, da pomognu u rastu krvnih sudova kada telo to zahteva“, rekao je dr Lijanage.

„Aktiviraju se povredom ili lošim protokom krvi, u kom trenutku se brzo šire kako bi pomogli u lečenju.“

Teoretizirano je da ćelije sa sličnim funkcijama postoje više od jednog veka; međutim, do sada, nikada nisu pronađeni. Otkriveni su u spoljašnjem sloju aorte kod odraslih miševa.

Ovo otkriće, koje je predvodio profesor Peter Psaltis iz SAHMRI-a, nastajalo je devet godina. Nalazi su sada objavljeni u Nature Communications.

Tekuća istraživanja sugerišu da bi EndoMac progenitori mogli da se koriste za podsticanje zarastanja u stanjima kao što je dijabetes, gde se telo bori da se pravilno popravi. Najvažnije je da ove ćelije ne izražavaju tipične markere „samog sebe“, što znači da bi mogle biti idealni kandidati za transplantaciju matičnih ćelija jer je mnogo manje verovatno da će ih napasti imuni sistem primaoca.

Dr Liiange i kolege su izolovali ćelije od miševa, uzgajali ih i posmatrali kako formiraju kolonije. Ove kolonije su testirane na dijabetičkim modelima miševa, pokazujući izuzetna poboljšanja u ranama koje inače ne bi zarastale.

„Kada smo transplantirali ove progenitore u dijabetičke rane, videli smo dramatično poboljšanje zarastanja u roku od nekoliko dana“, rekla je ona.

„U teoriji, ovo bi moglo da promeni igru za pacijente koji pate od hroničnih rana.“

Istraživački tim trenutno radi na sličnim studijama koje uključuju ćelije kože i mišića, a očekuje se da će rezultati biti dostavljeni u narednih 12 meseci. Oni takođe traže ćelije u ljudskom tkivu sa obećavajućim indikacijama.

„Uzbuđeni smo što ćemo nastaviti da istražujemo potencijal ovih ćelija. Rani su dani, ali implikacije bi mogle biti ogromne“, rekao je dr Lijanage.

„Ovo predstavlja značajan napredak u našem razumevanju regeneracije krvnih sudova i obećava stvaranje efikasnijih tretmana koji podržavaju sposobnost tela da izleči i održi funkciju tokom vremena.“