Istraživački tim koji uključuje naučnike iz CNRS-a otkrio je da rak, jedan od vodećih uzroka smrti širom sveta, može biti uzrokovan u potpunosti epigenetskim promenama, drugim rečima, promenama koje doprinose regulisanju ekspresije gena, i delimično objašnjavaju zašto, uprkos identičan genom, pojedinac razvija veoma različite ćelije (neurone, ćelije kože, itd.). Studija je objavljena u časopisu Nature.
Dok su studije već opisali uticaj ovih procesa na razvoj raka, ovo je prvi put da su naučnici pokazali da genetske mutacije nisu bitne za nastanak bolesti.
Ovo otkriće nas primorava da preispitamo teoriju koja je, više od 30 godina, pretpostavljala da su karcinomi pretežno genetske bolesti uzrokovane nužno mutacijama DNK koje se akumuliraju na nivou genoma.
Da bi to pokazao, istraživački tim se fokusirao na epigenetske faktore koji mogu promeniti aktivnost gena. Izazivajući epigenetsku disregulaciju kod drozofile, a zatim vraćajući ćelije u njihovo normalno stanje, naučnici su otkrili da deo genoma ostaje nefunkcionalan.
Ovaj fenomen indukuje stanje tumora koje se održava autonomno i nastavlja da napreduje, čuvajući u memoriji kancerogeni status ovih ćelija iako je signal koji ga je izazvao obnovljen. Ovi zaključci otvaraju nove terapijske puteve u onkologiji.