Nedavna studija pruža nove uvide u drevne kulture na kanadskom Arktiku, fokusirajući se na Paleo-Inuite i Thule-Inuite narode tokom hiljada godina. Jules Blais, profesor biologije na Univerzitetu u Otavi, i tim istraživača otkrili su prisustvo ljudi i naselja na ostrvu Somerset, Nunavut, analizom uzoraka sedimenta.
Nalazi su objavljeni u časopisu Proceedings of the Royal Society B: Biological Sciences.
Arktik je bio dom raznih kultura, kao što su paleo-inuiti (2500. pre nove ere do 1250. ne) i tule-inuiti (1200. do 1500. ne). Iako su istorijski dokazi oskudni, ova nedavna studija pruža dragocen uvid u njihovo prisustvo.
Studija je otkrila dokaze o prisustvu paleo-inuita na ostrvu Somerset u Nunavutu u Kanadi, gde je nedostajao. Inovativne istraživačke metodologije otkrile su detaljne informacije o prošloj ljudskoj istoriji bez tradicionalnih artefakata.
Profesor Jules Blais kaže: „Analizom uzoraka sedimenta iz ribnjaka, bili smo u mogućnosti da konstruišemo detaljnu istoriju zauzimanja lokaliteta. Ovo uključuje jasne dokaze o prisustvu paleo-inuita i indikacije da su Thule-inuiti stigli ranije nego što je ranije procenjeno.
Istraživanje je koristilo arheološke dokaze i sedimentne biomarkere za proučavanje praistorijskog naselja na ostrvu Somerset. Jezgra sedimenta iz ostrvskih bara analizirana su na elemente u tragovima i organska jedinjenja. Rezultati su pokazali da se populacija Tule-inuita povećala od 13. do 15. veka. Istraživači su takođe pokazali visok nivo metala poput olova, bakra, cinka i nikla u sedimentu dvadesetog veka, što ukazuje na zagađenje vazduha tokom tog vremena.
Blais kaže: „Koristili smo generalizovane aditivne modele (GAM) i tehnike radiokarbonskog datiranja da identifikujemo ključne vremenske tačke u zapisu sedimenta koje odgovaraju očekivanim datumima dolaska Thule-Inuita i napuštanja lokacije. Ovaj pristup nam je omogućio da otkrijemo periode značajnih promena u proksi sedimenta, pružajući hronološki okvir za razumevanje istorije ljudske okupacije na ostrvu.“
Ovo istraživanje naglašava važnost interdisciplinarnih pristupa u arheologiji i naglašava značaj sedimentnih arhiva u rekonstrukciji prošlih ljudskih aktivnosti i uslova životne sredine.
Blais objašnjava šire implikacije studije: „Upotreba sedimentnih biomarkera i uzoraka kostiju za otkrivanje praistorijskih navika pokazuje snagu interdisciplinarnih studija. Naša otkrića ne samo da poboljšavaju naše znanje o zajednicama Thule-Inuita i Paleo-Inuita na Arktiku, već takođe demonstriraju potencijal novih arheoloških tehnika.“