Naučnici dr Adam Sturm i dr Tibor Vellai sa Univerziteta Eotvos Lorand su objavili novo istraživanje o epigenetskim mehanizmima starenja, fokusirajući se na mitohondrijsku DNK. Njihova studija, objavljena u Međunarodnom časopisu za molekularne nauke, otkriva akumulaciju N6-metiladenina u mtDNK tokom procesa starenja kod različitih životinjskih vrsta, uključujući nematodu Caenorhabditis elegans, voćnu mušicu Drosophila melanogaster i pse.
Ova otkrića su dovela do identifikacije „mitohondrijskog epigenetskog sata“, čija brzina otkucaja varira u skladu sa životnim vekom organizma. Tim istraživača je razvio novu metodu zasnovanu na PCR-u kako bi precizno merili nivoe 6mA u mtDNK, prevazilazeći prethodna ograničenja u otkrivanju ovih modifikacija.
Značajno otkriće studije je povezanost između akumulacije 6mA i procesa starenja kod dugovečnih mutanata C. elegans, koji žive dvostruko duže od divljih crva. Takođe, istraživanje je identifikovalo enzime odgovorne za dodavanje i uklanjanje 6mA modifikacija u mtDNK, pokazujući koordiniranu epigenetsku regulaciju u različitim delovima ćelije.
Drugi važan aspekt studije je otvaranje novih puteva za istraživanje uticaja faktora životne sredine i izbora načina života na akumulaciju 6mA u mtDNK. Razumevanje ovih epigenetskih promena može dovesti do razvoja novih strategija za promovisanje zdravijeg starenja i produženje zdravstvenog raspona organizama.