Tim evropskih istraživača otkrio je novu vrstu osmiine pčela sa neobičnom geografskom distribucijom.
Hoplitis onosmaevae se trenutno nalazi isključivo u Nacionalnom parku Mercantour u francuskim Alpima i različitim planinskim regionima u Turskoj i severnom Iraku. Udaljenost od više od 2.000 km između ovih područja naglašava značajnu biogeografsku disjunkciju.
Opisana u članku u časopisu otvorenog pristupa Alpska entomologija, nova vrsta pčela pokazuje jedinstvene ekološke karakteristike kao što je posebno ponašanje gnežđenja u mrtvom drvetu. Za koju se pretpostavlja da bere polen samo sa vrsta Onosma, ima dugu proboscis, što je verovatno adaptacija za sakupljanje nektara sa dugih cveća ovog roda.
Jako disjunktna distribucija Hoplitis onosmaevae ima važne implikacije za očuvanje. Ova vrsta verovatno ima veoma usku ekološku nišu, što je čini veoma podložnom budućim promenama u svojim staništima, na primer zbog promena u poljoprivrednim praksama ili klimatskim promenama.
„Razmatranje nekoliko poznatih populacija ove vrste u Francuskoj je veoma važno u oblasti očuvanja“, kaže glavni autor Matthieu Aubert, slobodni entomolog i član udruženja Observatoire des Abeilles. „Ova studija naglašava neverovatnu raznolikost divljih pčela i da još uvek moramo mnogo da naučimo iz našeg okruženja, čak i u zapadnoj Evropi.
Istraživači naglašavaju potrebu za detaljnim planovima očuvanja u jugozapadnim Alpima kako bi se osigurao opstanak Hoplitis onosmaevae, imajući u vidu njegovu visoko specijalizovanu ekološku nišu i posledično njegovu ranjivost na promene staništa. Njihovi predlozi za početne korake konzervacije mogu se naći u celom istraživačkom radu.