Pokazalo se da su strategije za lečenje bola bez izazivanja opasnih neželjenih efekata kao što su euforija i zavisnost neuhvatljive. Decenijama, naučnici su pokušavali da razviju lekove koji selektivno aktiviraju jednu vrstu opioidnih receptora za lečenje bola, dok ne aktiviraju drugu vrstu opioidnih receptora povezanih sa zavisnošću. Nažalost, ta jedinjenja mogu izazvati različite neželjene efekte: halucinacije.
Ali nova studija koju je vodio Medicinski fakultet Univerziteta Vašington u Sent Luisu identifikovala je potencijalni put za ublažavanje bolova koji niti izaziva zavisnost niti aktivira put koji izaziva halucinacije. Istraživanje je objavljeno 3. maja u časopisu Nature.
Lekovi protiv bolova kao što su morfijum i oksikodon, kao i ilegalni ulični lekovi kao što su heroin i fentanil, aktiviraju ono što je poznato kao mu opioidni receptori na nervnim ćelijama. Ti receptori ublažavaju bol, ali takođe izazivaju euforiju – osećaj da ste uznemireni – i taj osećaj doprinosi zavisnosti. Alternativna strategija je ciljanje na drugi opioidni receptor, nazvan kapa opioidni receptor. Naučnici koji pokušavaju da naprave lekove koji ciljaju samo na kapa receptor otkrili su da oni takođe efikasno ublažavaju bol, ali mogu biti povezani sa drugim neželjenim efektima kao što su halucinacije.
Istraživači iz Centra za kliničku farmakologiju na Medicinskom fakultetu Univerziteta u Vašingtonu i Univerziteta zdravstvenih nauka i farmacije, takođe u Sent Luisu, identifikovali su potencijalne mehanizme iza takvih halucinacija, sa ciljem da razviju lekove protiv bolova bez ovog neželjenog efekta. Koristeći elektronske mikroskope, identifikovali su način na koji se prirodno jedinjenje povezano sa biljkom salvije selektivno vezuje samo za kapa receptor, ali onda izaziva halucinacije.
„Od 2002. godine naučnici pokušavaju da nauče kako ovaj mali molekul izaziva halucinacije preko kapa receptora“, rekao je glavni istraživač dr Tao Če, docent anesteziologije. „Utvrdili smo kako se vezuje za receptor i aktivira potencijalne halucinogene puteve, ali smo takođe otkrili da druga mesta vezivanja na kapa receptoru ne dovode do halucinacija.“
Razvijanje novih lekova za ciljanje ovih drugih mesta vezivanja kapa receptora može ublažiti bol bez problema sa zavisnošću povezanih sa starijim opioidima ili halucinacija povezanih sa postojećim lekovima koji selektivno ciljaju na kapa opioidni receptor.
Ciljanje kapa receptora da blokira bol bez halucinacija bio bi važan korak napred, prema Čeu, jer su opioidni lekovi koji stupaju u interakciju sa mu opioidnim receptorom doveli do trenutne epidemije opioida, uzrokujući više od 100.000 smrtnih slučajeva od predoziranja u SAD 2021.
„Opioidi, posebno sintetički opioidi kao što je fentanil, doprineli su previše smrti od predoziranja“, rekao je Če. „Nema sumnje da su nam potrebni bezbedniji lekovi za ublažavanje bolova.“
Čeov tim, predvođen prvim autorom Jianming Hanom, doktorom nauka, postdoktorskim istraživačkim saradnikom u Cheovoj laboratoriji, otkrio je da klasa signalnih proteina zvanih G proteini uzrokuje da kapa opioidni receptor aktivira nekoliko različitih puteva.
„Postoji sedam G proteina povezanih sa kapa receptorom, i iako su veoma slični jedni drugima, razlike između proteina mogu pomoći da se objasni zašto neka jedinjenja mogu izazvati neželjene efekte kao što su halucinacije“, rekao je Han. „Učenjem kako se svaki od proteina vezuje za kapa receptor, očekujemo da pronađemo načine da aktiviramo taj receptor bez izazivanja halucinacija.“
Funkcija G proteina do sada je uglavnom bila nejasna, posebno proteina koji aktivira put povezan sa halucinacijama.
„Svi ovi proteini su slični jedni drugima, ali specifični podtipovi proteina koji se vezuju za kapa receptor određuju koji putevi će biti aktivirani“, rekao je Če. „Otkrili smo da halucinogeni lekovi mogu prvenstveno aktivirati jedan specifični G protein, ali ne i druge, srodne G proteine, što sugeriše da se korisni efekti kao što je ublažavanje bola mogu odvojiti od neželjenih efekata kao što su halucinacije. Tako da očekujemo da će biti moguće pronaći terapeutici koji aktiviraju kapa receptor da ubiju bol bez aktiviranja specifičnog puta koji izaziva halucinacije.“