Možda ste čuli da sve ajkule – ako ne i sve ribe – moraju da se kreću da bi održale stalan protok vode i kiseonika kroz svoje škrge.
Dok većina riba zapravo može da stane na pauzu, otvarajući i zatvarajući usta kako bi održala protok vode, nekoliko vrsta zaista treba da nastavi dalje. Oni se nazivaju obavezni ovnski ventilatori. Za razliku od svojih više sedentarnih rođaka, oni ne mogu da koriste usta da pumpaju vodu kroz škrge dok miruju.
Biolozi su mislili da je siva grebenska ajkula (Carcharhinus amblirhinchos) jedna od njih. Ali tokom rutinskih istraživanja od strane ronilaca iz Save Our Seas, ove ajkule su uhvaćene kako dremaju na morskom dnu u zaklonu stenovitih, nadvišenih grebena koji okružuju ostrva na Sejšelima.
Da su sive grebenske ajkule obavezni ventilatori za ovnove, ovo ponašanje u dremanju bi bilo fatalno, pogotovo zato što tokom nekih posmatranja gotovo da nije bilo struje koja bi pomerala vodu.
Dok su ajkule inače bile nepomične, ronioci su primetili da im se donje vilice dižu i spuštaju na isti način na koji vrste koje koriste bukalno pumpanje – taj pokret otvaranja i zatvaranja – da „dišu“ dok miruju.
Redatelj Krejg Foster, najpoznatiji po svom dokumentarcu iz 2020. Moj učitelj hobotnice, bio je jedan od tih ronilaca i autor lista koji izveštava o viđenjima.
„Postoji nešto veoma posebno“, kaže on, „u vezi ‘na prstima’ oko pod vodom na dubini od 25 metara i gledanja u otvorene oči usnulih ajkula, krećući se pažljivo kako ne bi probudili mirne lepotice.
„Volim stvari koje izazivaju naše trenutno razmišljanje i uvek sam mislio o sivoj grebenskoj ajkuli kao o jasnom primeru vrste koja treba da pliva da bi disala. Očigledno ne iz ovog otkrića.“
U novinama se navodi da su uspavane sive grebenske ajkule primećene na dve različite lokacije. Prvo viđenje u septembru 2022. bilo je da su tri ajkule (najmanje jedna ženka) dremale zajedno.
Činjenica da su tri ajkule bile okrenute u različitim pravcima bila je veliki nagoveštaj da bi mogle da dišu bukalnim pumpanjem; da su se oslanjali na struju, svi bi bili okrenuti u istom pravcu.
Prilikom povratnih poseta ovoj lokaciji u aprilu 2023. ronioci su videli između jedne i četiri ajkule kako se odmaraju u ovoj podmornici.
Tim takođe izveštava o viđenju morskog fotografa Lukea Sadlera početkom 2023. godine na drugoj lokaciji, koji je koristio iPhone 13 da snimi ajkulu kako samostalno drijema ispod velike glave korala.
U svim ovim zapažanjima, ronioci su ostali na udaljenosti do 5 metara (16 stopa) od ajkula da bi minimizirali uznemiravanje, provodeći 15 do 40 minuta u blizini. Ajkule su dremale, verovatno ništa mudrije, dok su ronioci posmatrali njihove pulsirajuće čeljusti i povremene pokrete njihovih uvek otvorenih očiju (možda ajkula sanja o podmorskim ovcama).
Vodeći autor i morski biolog Robert Bulok, koji je šef istraživanja u Istraživačkom centru Save Our Seas D’Arros na Sejšelima, kaže da ovo nije nešto za šta su mislili da je moguće za sive grebenske ajkule.
„Prilikom rutinskih istražnih ronjenja oko D’Arosa pronašli smo sive ajkule grebena kako se odmaraju ispod ivica koralnih grebena“, kaže Bulok. „Siva grebenska ajkula smatrana je vrstom koja ventilira ovnove, nesposobna da se odmara, tako da pronalaženje ovih kako se odmaraju okreće naše fundamentalno razumevanje njih na glavu.
Vrsta ajkula je dobro proučena, a naučnici su obično fokusirani na otkrivanje suptilnijih stvari o njihovoj biologiji, fiziologiji, ponašanju i ekologiji. Ipak, ovakvo zapažanje, kaže Bulok, podseća na to koliko još uvek ne znamo.
„Očuvanje je zasnovano na temeljnom naučnom razumevanju, tako da zanimljiva otkrića kao što je ovo uvek imaju potencijal da informišu i utiču na konzervaciju u budućnosti“, kaže on.
„Naročito u ovom slučaju, ovo ažuriranje našeg razumevanja kako dišu sive grebenske ajkule moglo bi nam pomoći da bolje protumačimo fiziološke odgovore ove vrste na promene životne sredine.“