Tim arheologa iz Perua otkrio 3.000 godina staru grobnicu sveštenika

Tim arheologa iz Perua otkrio 3.000 godina staru grobnicu sveštenika

Grupa japanskih i peruanskih arheologa otkrila je 3.000 godina staru grobnicu sveštenika pored keramičkih ponuda u severnom Peruu.

„Nedavno smo otkrili grobnicu figure stare 3.000 godina na arheološkom lokalitetu Pakopampa“, u regionu Kahamarka, 900 kilometara severno od Lime, ​​rekao je u subotu AFP-u arheolog Huan Pablo Viljanueva.

„On je jedan od prvih sveštenika u Andima koji je imao niz prinosa“, rekao je istraživač i dodao da je „pogrebni kontekst netaknut“.

Telo, donjih ekstremiteta delimično savijenih, bilo je orijentisano od juga ka severu. Na zapadnoj strani grobnice bile su male sferične keramičke zdele, rezbarena koštana lopatica i drugi prilozi.

Pronađena su i dva pečata, jedan sa crtežima antropomorfnog lica, a drugi sa crtežom jaguara.

Telo i prinosi bili su prekriveni sa najmanje šest slojeva pepela i zemlje. Grobnica je kružnog oblika, prečnika tri metra i dubine jedan metar.

„Nalaz je izuzetno važan jer je on jedan od prvih sveštenika koji je počeo da kontroliše hramove u severnim Andima u zemlji“, rekao je za AFP japanski arheolog Judži Seki, koji na tom lokalitetu radi 18 godina.

Istraživači procenjuju da je sveštenik živeo oko 1.000 godina pre nove ere.

Seki je rekao da je ovo otkriće pomoglo da se pokaže da su se čak i tako davno, „moćne vođe pojavile u Andima“.

U septembru 2022, ista grupa arheologa je otkrila grobnicu, staru više od 3.000 godina, čoveka koga su nazvali „Sveštenik Pututosa“, zajedno sa muzičkim instrumentima napravljenim od školjki.

Pututos ili pututus su školjke nalik školjkama koje su stanovnici drevnog Perua mogli da koriste da ispuštaju zvuke nalik trubi.

Lokalitet Pakopampa, na nadmorskoj visini od 2.500 metara, obuhvata devet monumentalnih ceremonijalnih zgrada od klesanog i poliranog kamena.

Ostale sahrane pronađene na istoj lokaciji uključuju sahrane „Dame od Pakopampe“, pronađene 2009. i dva „sveštenika Jaguar Zmije“, otkrivene 2015. godine.

Procenjuje se da datiraju od oko 700 do 600 godina pre nove ere.

Arheolozi iz Nacionalnog muzeja etnologije u Japanu i sa peruanskog Nacionalnog univerziteta San Markos učestvuju u radu u Pakopampi.