Novo istraživanje Univerziteta u Eseksu otkriva da i najkraći osmeh može učiniti da lica deluju srećnije, pružajući uvid u emocionalnu percepciju.
Studija vođena dr Sebastijanom Korbum eksperimentisala je sa električnom stimulacijom mišića lica, koristeći inspiraciju iz fotografija koje je proslavio Čarls Darvin. Ovo istraživanje, prvo svoje vrste, pokazalo je da kontrolisana aktivacija mišića lica može izazvati iluziju sreće čak i na neutralnim ili pomalo tužnim licima.
Dr Korb ističe da bi ovi nalazi mogli imati implikacije za tretmane depresije i poremećaja koji utiču na izražavanje emocija poput Parkinsonove bolesti i autizma.
Iako je koristio modernizovanu verziju tehnike koju je razvio francuski lekar Duchenne de Boulogne u 19. veku, napetost električne stimulacije bila je smanjena radi bezbednosti učesnika. Korišćenjem kompjutera, tim je bio u mogućnosti da precizno kontroliše početak osmeha sa tačnošću od milisekundi.
Studija je obuhvatila 47 učesnika, a rezultati su pokazali da je stvaranje slabog osmeha u trajanju od 500 milisekundi bilo dovoljno da izazove percepciju sreće.
Dr Korb ističe da ovi rezultati mogu pomoći u razumevanju povratnih informacija lica i da se nadaju daljem proširenju istraživanja. Takođe su objavili smernice kako bi omogućili drugim istraživačima da bezbedno koriste električnu stimulaciju mišića lica u svojim studijama.