Rak dojke je najčešći rak kod žena i verovatnoća preživljavanja bolesti je veća ako se rak otkrije rano, a tumor je relativno mali i nije previše agresivan.
Mamografski skrining se koristi za identifikaciju ranog raka dojke rendgenskim pregledom dojke. Pouzdanost metode u otkrivanju raka dojke je međutim smanjena kod žena koje imaju veliki udeo žlezdanog i vezivnog tkiva u dojkama u poređenju sa ženama koje imaju veliki udeo masnog tkiva. Ove žene bi imale koristi od dodatnih metoda snimanja kao što su ultrazvuk ili magnetna rezonanca (MRI). Jedna od glavnih prepreka takvom pristupu je drastično povećanje troškova za svaki dodatni otkriveni rak.
U svojoj tezi, Rokanna Hellgren, Ph.D. student na Odseku za medicinsku epidemiologiju i biostatistiku i viši radiolog i šef odeljenja na odeljenju za snimanje dojke u Sodersjukhusetu, stoga su testirali neke alternativne metode koje bi potencijalno mogle biti manje skupe. U svojim studijama uporedila je novu ultrazvučnu metodu (ABVS) sa tradicionalnim ultrazvučnim pregledom i otkrila da ima sličnu sposobnost otkrivanja raka dojke. Takođe je testirala da li bi dodavanje infracrvenog snimanja mamografskom skriningu povećalo našu sposobnost da pronađemo više karcinoma dojke. Dalje, uporedila je hipotetičku situaciju sa MRI pregledom od 5 minuta umesto 30 minuta i otkrila da je kraći pregled dovoljan za pronalaženje istog udela raka dojke.
Bili smo u mogućnosti da proširimo znanje o dijagnostičkoj tačnosti dva različita modaliteta snimanja što će, nadamo se, dovesti do daljih studija. Takođe smo istakli važnost dobrog dizajna studije za dijagnostičke studije tačnosti.
Važno je poboljšati lečenje raka dojke kroz ranu dijagnozu. Rano otkrivanje dovodi do manje agresivnog lečenja kao i do poboljšanja preživljavanja. Ovo koristi i pacijentima i društvu u celini
Pravi trošak svakog dodatnog otkrivenog karcinoma dojke korišćenjem metoda koje smo istražili mora se dalje proučavati u testovima skrininga. Takođe moramo da posvetimo više istraživanja razumevanju žena koje ne učestvuju u programima skrininga i prevazilaze prepreke za učešće u aktivnostima promocije zdravlja.