Organ-na-čipu oponaša krvno-moždanu barijeru za bolju isporuku lekova

Organ-na-čipu oponaša krvno-moždanu barijeru za bolju isporuku lekova

Optimizacija sistema za isporuku lekova (DDS) za biološko okruženje organa i krvnih sudova je ključna za maksimiziranje efikasnosti lečenja lekovima. Istraživački tim, povezan sa UNIST-om, došao je do nove metode za maksimiziranje terapeutske efikasnosti lekova korišćenjem tehnologije organ-na-čipu (organ-on-a-chip; OoC).

Nalazi, koji su sada objavljeni u ACS Nano, sugerišu da OoC tehnologija ima značajno obećanje za unapređenje istraživanja u vaskularno ciljanom DDS-u zbog svoje tačne simulacije molekularnog transporta unutar endotelnih sistema.

Istraživački tim, koji su zajedno predvodili profesori Tae-Eun Park i Taejoon Kvon na Odeljenju za biomedicinsko inženjerstvo na UNIST-u, stvorio je OoC koji imitira krvno-moždanu barijeru (BBB) putem kulture ćelija miša, što rezultira značajno povećanom propusnošću terapeutskih lekova . Koristeći metod skrininga fag displeja zasnovanog na ćelijama, precizno su simulirali fiziološke karakteristike organa, postavljajući novi standard za in vitro modeliranje.

Njihovi nalazi su pokazali povećanu cerebrovaskularnu permeabilnost u poređenju sa konvencionalnim transvell metodama. Istraživački tim predviđa da će OoC tehnologija dati značajan doprinos razvoju ciljanih tretmana prilagođenih specifičnim organima, uključujući jetru, bubrege i pluća, između ostalog.

Tačna replikacija biološkog okruženja unutar čipa, uključujući strukturu i funkciju glikokaliksa na površini krvnih sudova, omogućila je otkrivanje efikasnog peptida za isporuku leka kroz simulirani protok krvi. Ova napredna simulacija smicanja i strukture glikokaliksa omogućila je otkriće efikasnog peptida za isporuku lekova, demonstrirajući njegov potencijal za ciljane tretmane u različitim organima, uključujući jetru, bubrege i pluća.

Istraživački tim je primetio da OoC tehnologija ima značajno obećanje za unapređenje istraživanja u vaskularno ciljanom DDS-u zbog svoje tačne simulacije molekularnog transporta unutar endotelnih sistema.

Koautor Jeong-Von Choi je izjavio: „Dugotrajna tehnologija čipova može se koristiti kao moćno sredstvo za otkrivanje nosača lekova sa ciljanim funkcijama blisko imitirajući biološka okruženja.

Koautor Kiungha Kim je dodao: „Dokazali smo da dugoročna tehnologija čipova može precizno modelirati ljudska biološka tkiva, otvarajući nove mogućnosti za buduća istraživanja sistema za isporuku lijekova.“