Opasne po zdravlje ‘zauvek hemikalije’ uklonjene iz vode 3D štampanim keramičkim mastilom

Opasne po zdravlje ‘zauvek hemikalije’ uklonjene iz vode 3D štampanim keramičkim mastilom

Inženjeri su izmislili novi način za uklanjanje ‘zauvek hemikalija’ štetnih po zdravlje iz vode — pomoću 3D štampanja.

Istraživači sa Univerziteta u Batu kažu da njihov metod, koristeći rešetke (ili ‘monolite’) natopljene keramikom, uklanja najmanje 75% perfluorooktanske kiseline (PFOA), jedne od najčešćih perfluoroalkil i polifluoroalkil supstanci (PFAS), iz vode, i mogao bi postati važan alat u budućim naporima da se eliminišu hemikalije iz zaliha vode.

Njihovi nalazi su objavljeni u časopisu Chemical Engineering Journal.

Poznati kao hemikalije zauvek zbog neverovatno dugog vremena koje im je potrebno da se razbiju – u nekim slučajevima i preko 1.000 godina – PFAS su napravljeni od čoveka i poznati su po tome što izazivaju zdravstvene probleme, uključujući štete po reproduktivni, razvojni, kardiovaskularni sistem i povećavaju verovatnoću dijabetesa. .

Izvori PFAS-a uključuju domaće proizvode, često sa vodoodbojnim svojstvima, kao što su tiganje sa nelepljivim slojem, kabanice, boje, tkanine i pene za gašenje požara.

Dr Liana Zumpouli, istraživač-saradnik u Bathovom odeljenju za hemijsko inženjerstvo i član Centra za digitalnu, proizvodnju i dizajn, kaže da su „PFAS, ili zauvek hemikalije“, glavni fokus u tretmanu vode i javnom zdravlju. Stvorili smo efikasan način za uklanjanje ovih hemikalija iz vode bez upotrebe puno energije.

„Korišćenje 3D štampanja za kreiranje monolita je relativno jednostavno, a takođe znači da proces treba da bude skalabilan. 3D štampa nam omogućava da kreiramo objekte sa velikom površinom, što je ključno za proces. Kada su monoliti spremni, jednostavno bacite ih u vodu i pustite ih da rade svoj posao. To je veoma uzbudljivo i nešto što želimo dalje da razvijamo i vidimo u upotrebi.

Dok su zakonodavci širom sveta, posebno u SAD i EU, doneli neka pravila o prihvatljivim nivoima PFAS-a i sličnih hemikalija u vodi za piće, istraživači kažu da su novi zakoni verovatni jer obim zdravstvenih pretnji postaje jasniji.

Koautor profesor Davide Mattia dodaje: „Trenutno ove hemikalije nisu strogo regulisane u Velikoj Britaniji kada je u pitanju voda za piće, ali postoje smernice i očekujemo promene u politici vrlo brzo. sa njima.“

Napravljeni od mastila natopljenog keramičkim indijum oksidom, monoliti od 4 cm nastaju ekstrudiranjem mastila iz 3D štampača — poput ceđenja paste za zube iz tube — i formiranjem u obliku rešetke. Pošto se indijum oksid vezuje sa PFAS-om, hemikalije se odmah lepe za monolite i mogu se ukloniti iz vode za manje od tri sata, što je kompatibilno sa trenutnim postrojenjima za prečišćavanje vode u Velikoj Britaniji i inostranstvu.

Dok je testiranje do sada pokazalo da monoliti uklanjaju 75% PFAS iz vode, tim ima za cilj da poveća efikasnost procesa daljim usavršavanjem.

Testiranje monolita je iznenađujuće pokazalo da su postali efikasniji pri ponovljenoj upotrebi — podvrgnuti su visokotemperaturnom termalnom tretmanu „regeneracije“ nakon svake upotrebe. Ovo je nešto što istraživači žele da potpunije shvate daljim eksperimentisanjem.