Plaže su dinamična okruženja koja se menjaju tokom vremena pod uticajem različitih faktora, uključujući klimatske promene i oluje. Studija je analizirala promene na plaži Bengelo, na južnoj obali Novog Južnog Velsa tokom proteklih 50 godina kako bi bolje razumela prirodno ponašanje plaža i njihovu sposobnost da se oporave nakon ekstremnih događaja.
Glavni zaključak studije je da glavni pokretač obalne erozije često dolazi u obliku oluja umerenog intenziteta. Ove oluje uklanjaju pesak sa plaže, a ovaj pesak obično se vraća tokom nekoliko meseci. Međutim, ekstremniji događaji, poput oluja sa visokim talasima, mogu uzrokovati još veću eroziju, a oporavak plaže traje duže.
Istraživači su takođe otkrili da su niz uzastopnih oluja tokom maja i juna 1974. godine znatno uticali na plažu Bengelo. Ovaj niz oluja izazvao je dramatičnu eroziju, a oporavak je trajao pet i po godina.
Studija sugerira da plaže sa pozitivnim budžetom peska, koje imaju dovoljno peska da omoguće oporavak nakon ekstremnih oluja, mogu da apsorbuju određene nivoe porasta nivoa mora. Međutim, postoji prag iza kojeg će plaže početi da se povlače ako se ne obezbedi novi izvor peska.
Važno je pratiti i tretirati mikroskopsku upalu creva kod pacijenata sa inflamatornom bolešću creva (IBD) kako bi se smanjio rizik od ozbiljnih infekcija. Mikroskopska upala može povećati rizik od infekcija, uključujući sepsu, čak i kada pacijenti nemaju simptome ili smatraju da imaju blagu bolest. Tretman mikroskopske upale može poboljšati bezbednost pacijenata sa IBD.