Arktičke šume i tundre sada emituju više CO₂ nego što apsorbuju

Arktičke šume i tundre sada emituju više CO₂ nego što apsorbuju

Više od trećine arktičke borealne zone (ABZ), koja obuhvata tundru, šume i močvare oko Arktičkog kruga, sada emituje više ugljen-dioksida nego što apsorbuje, pokazalo je novo istraživanje međunarodnog tima naučnika na čelu sa Centrom za istraživanje drveta u Masačusetsu.

Ovaj trend je sličan promenama u Amazoniji, gde su određeni delovi prašume prešli iz uloge „ponora“ ugljenika u neto emitere. Istraživači ističu da, iako ABZ u celini i dalje skladišti CO₂, rastuće temperature stavljaju ključne regione u rizik, što zahteva detaljno praćenje.

„Dok još uvek postoje ekosistemi koji apsorbuju ugljen-dioksid, regije pogođene požarima sada otkazuju veliki deo tog efekta i preokreću dugogodišnje trendove,“ izjavila je ekolog Ana Virkala.

Požari su ključni faktor u ovom procesu – podaci pokazuju da je između 2001. i 2020. godine, kada se uzmu u obzir požari, čak 40% ABZ-a emitovalo više CO₂ nego što je apsorbovalo, dok taj procenat opada na 34% kada se požari isključe iz računice.

Podaci su prikupljeni pomoću 200 stanica za praćenje ugljenika, meteoroloških informacija i modeliranja, omogućavajući precizno mapiranje ugljeničnih procesa. Utvrđeno je da tokom leta vegetacija omogućava veću fotosintezu i skladištenje CO₂, dok zimi neobično visoke temperature povećavaju emisiju iz tla i organske materije.

„Ove promene nisu iznenađujuće jer Arktik nije homogeno područje – on obuhvata raznolike ekosisteme i klimatske uslove,“ objasnila je ekolog Tuži Natali iz Woodwell Climate Research Center-a.

S obzirom na to da se gotovo polovina svetskog zemljišnog ugljenika nalazi u ovoj regiji, naučnici upozoravaju da će dalja zagrevanja i promene u sezonskoj dinamici imati ozbiljne globalne posledice.

„Visoko kolaborativni napori su ključni za razumevanje kako sezonske promene i ekološki poremećaji mogu uticati na globalne klimatske procese,“ naglasila je ekolog Margarit Moric sa Univerziteta u Teksas-El Pasu.