Tačan, pristupačan, ekološki i prilagođen dijagnostički alat za višestruke karcinome — uključujući karcinom pankreasa, želuca i kolorektalni karcinom — objavljen je u radu u časopisu Održivost prirode. Alat može da dijagnostikuje rak u roku od nekoliko minuta i može da pomogne u rešavanju potrebe za dostupnim dijagnostičkim alatima, posebno u udaljenim oblastima.
Preko milijardu ljudi širom sveta doživljava visoku stopu propuštene dijagnoze bolesti — Svetska zdravstvena organizacija procenjuje da manje od 30% zemalja sa niskim prihodima ima pristup opšte dostupnim dijagnostičkim ustanovama.
Procenjuje se da se 70% smrtnih slučajeva povezanih sa rakom širom sveta dešava u zemljama sa nižim i srednjim prihodima, što pokazuje potrebu za preciznim i pristupačnim testovima. Pored toga, testovi se mogu koristiti u ekološki osetljivim ili energetski ograničenim regionima, a potrebna su rešenja kako bi se obezbedilo dostupnost održivih opcija.
Kun Kian i njegove kolege razvili su dijagnostičku metodu raka zasnovanu na detekciji metabolita. Korišćenjem osušenih tačaka seruma, umesto tradicionalnog skladištenja tečne krvi, ovaj alat obezbeđuje ekološki prihvatljivo rešenje stabilno na metabolite za prikupljanje i skladištenje bioloških uzoraka.
Oni su ovo kombinovali sa masenom spektrometrijom poboljšanom nanočesticama, koja je poboljšala osetljivost i brzinu detekcije. Kian i kolege ukazuju da ovaj pristup omogućava dijagnozu karcinoma pankreasa, želuca i kolorektalnog karcinoma u roku od nekoliko minuta, nudeći pristupačnost, ekološku prihvatljivost, preciznost ekvivalentnu serumu i protokol prilagođen korisniku.
Saradnjom sa programima za skrining raka zasnovanim na populaciji, autori sugerišu da bi primena ovog alata u manje razvijenim regionima mogla da smanji propuštene dijagnoze raka debelog creva, raka želuca i raka pankreasa za 20,35%–55,10%.
Ova tehnologija bi mogla da ponudi veću dostupnost i tačnost i može maksimizirati zdravstvene dobitke u okviru dostupnih resursa, zaključuju autori.