Dana 4. avgusta 2023. godine, Uprava za hranu i lekove Sjedinjenih Država (FDA) odobrila je zuranolon (Zurzuvae) kao prvi oralni neurosteroidni tretman za postporođajnu depresiju (PPD) kod žena.
Postporođajna depresija je potencijalno opasno po život stanje koje se javlja nakon porođaja i može uzrokovati da nove majke osete ekstremnu tugu, anksioznost, očaj i, u ekstremnim slučajevima, misli da nanesu štetu sebi ili svojoj deci.
Samba Reddi, Regents profesor neuronauke i eksperimentalne terapije na Medicinskom fakultetu Univerziteta A&M u Teksasu, vodeći je istraživač koji je dao revolucionarni doprinos istraživanju terapije zamjene neurosteroida (NRT), otvarajući put razvoju ovog novog lijeka za postporođajnu depresiju. Rad je objavljen u časopisu Psihofarmakologija.
Neurosteroidi su steroidi koji se proizvode u mozgu i imaju značajne regulatorne efekte na funkciju mozga. „Ovi neurosteroidi se oslobađaju svaki put kada se podvrgnemo blagom stresu, a to znači da su ‘razbijači stresa’“, rekao je Redi.
Tokom trudnoće, jedan određeni neurosteroid, alopregnanolon, proizvodi se u većim količinama. Nakon porođaja i porođaja, nivoi neurosteroida opadaju, uzrokujući hemijsku neravnotežu u mozgu koja može dovesti do postporođajne depresije.
Navodeći primere terapije zamene hormona za menopauzu ili terapije zamene insulina za dijabetes, Redi je pitao: „Zašto ne zamenimo alopregnanolon da bismo nadoknadili gubitak prirodnog nivoa u borbi protiv ovih simptoma PPD-a?“
Ovo pitanje dovelo je do razvoja intravenskog alopregnanolona za lečenje postporođajne depresije. Ovaj lek, preimenovan u breksanolon, odobren je 2019. godine kao prvi PPD tretman koji se primenjuje u sertifikovanim zdravstvenim ustanovama. Ovo značajno putovanje na breksanolonu, od koncepta do klinike, arhivirano je u časopisu Psichopharmacologi.
„Deset procenata majki doživljava PPD, ali pre neurosteroidne terapije zasnovane na NRT, nismo imali nijedan lek koji je brzo delovao“, rekao je Redi. „Nakon porođaja, morali bi da čekaju nedeljama da postojeći antidepresivi – kao što su fluoksetin ili drugi SSRI ili SNRI – stupe na snagu, tako da terapija neurosteroidima popunjava ovu prazninu.“
Tretman stupa na snagu u roku od samo nekoliko sati, što je u potpunoj suprotnosti sa tradicionalnim antidepresivima koji su se istorijski koristili za lečenje postporođajne depresije, za koje je potrebno tri ili četiri nedelje.
Međutim, Redi je objasnio da je ranije odobreni breksanolon bio intravenski lek, ljudi su morali da ostanu u bolnici tri dana da bi dobili infuziju, a dostupnost je bila ograničena zbog vremenskih, finansijskih i društvenih ograničenja.
Zuranolon, oralni analog alopregnanolona, ublažava neke od ovih problema tako što se daje oralno u jednom kursu od 14 dana. Ovo omogućava novopečenim majkama da uzmu lekove i oporave se u udobnosti svog doma umesto da ostanu u bolnici 60 ili više sati da bi primile infuziju.
Slično breksanolonu, zuranolon zamenjuje gubitak prirodnih neurosteroida i poboljšava funkciju ekstrasinaptičkih i sinaptičkih GABA-A receptora, koji regulišu raspoloženje i ponašanje. Ovaj ishod se meri poboljšanjem simptoma koje su sami prijavili na Hamiltonovoj skali za procenu depresije, koja je skala za procenu depresije koju sprovodi kliničar i koja sadrži 17 različitih pitanja koja se odnose na iskustvo osobe sa različitim simptomima depresije tokom protekle nedelje.
„Proveo sam 25 godina svog života samo istražujući neurosteroide. Moj posao je da stvaram nova znanja. Stvorio sam desetine novih znanja, a neki ostaju kao ideje, neki postaju samo papiri, a neki se pretvaraju u kliničke proizvode“, Redi je rekao. Sa publikacijama koje sežu do 1995. godine sa konceptom „Neurosteroidi: nova klasa neuromodulatora“, objavljenim u časopisu Drugs Todai (1995), njegovo istraživanje neurosteroidnih terapija je prošlo kroz sve ove faze.
Koncept neurosteroida koji su Redi i njegovi saradnici smislili pre više od dve decenije konačno je omogućio stvaranje nove vrste proizvoda koji je dostupan javnosti kao zuranolon.
Tokom svoje karijere, Reddi je dao izuzetan doprinos razvoju novih terapija za bolesti mozga, što je priznala teksaška kancelarija za inovacije A&M, koja ga je predstavila kao pronalazača meseca u septembru 2023.
Kliničko odobrenje zuranolona prepoznaje Reddijevo pionirsko istraživanje neurosteroida, endogenih molekula koji regulišu neuronsku ekscitabilnost, napade i raspoloženje brzom interakcijom sa jonotropnim GABA-A receptorima na neuronima. Sada će moći da vidi ovaj lek na polici apoteke zbog ploda njegovog decenija mukotrpnog rada na otkrivanju ćelijskih mehanizama iza neurosteroidnih efekata u mozgu.
Ova posvećenost motivisala je Redija da identifikuje terapijske mere za različita neurološka stanja, uključujući postporođajnu depresiju, epilepsiju i povrede mozga.
Uspeh Redijevog pionirskog istraživanja o neurosteroidima breksanolonu i ganaksolonu pokrenuo je novu eru istraživanja sa potencijalom za razvoj novih tretmana za druga neurološka i psihijatrijska stanja. Pored toga što je profesor i istraživač, Reddi je licencirani farmaceut.