Očeva konzumacija alkohola pre začeća povezana sa defektima mozga i lica kod potomaka

Očeva konzumacija alkohola pre začeća povezana sa defektima mozga i lica kod potomaka

Prema američkom generalnom hirurgu, žene ne bi trebalo da piju alkoholna pića tokom trudnoće zbog rizika od urođenih mana kod njihovog nerođenog deteta. Sada, istraživanje na Teksaškom A&M univerzitetu pokazuje da je očeva konzumacija alkohola pre začeća takođe povezana sa defektima u rastu koji utiču na razvoj mozga, lobanje i lica njegovog potomstva.

Istraživanje koje istražuje fetalni alkoholni sindrom (FAS) isključivo ispituje izloženost majke alkoholu. Međutim, pošto muškarci piju više i češće piju od žena, dr Majkl Golding, vanredni profesor na Fakultetu za veterinarsku medicinu i biomedicinske nauke odeljenja za veterinarsku fiziologiju i farmakologiju, i njegov tim su krenuli da izazovu postojeće dogma, koristeći model miša da ispita šta se dešava kada majka, otac ili oba roditelja konzumiraju alkohol.

U novom članku objavljenom u Journal of Clinical Investigation, Golding i njegov tim su otkrili da je konzumacija alkohola kod muškaraca pre začeća izazvala FAS defekte u razvoju mozga i lica.

„Otkrili smo da izloženost muškaraca zapravo podstiče određene kraniofacijalne razlike mnogo jače nego izlaganje majki, tako da ovaj programski efekat koji dolazi kroz spermu ima dubok uticaj na organizaciju lica i rast i proporciju različitih crta lica“, rekao je Golding. „Kada je tata pio, videli smo duboku promenu u organizaciji lica.“

Prema Centrima za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC) i Nacionalnim institutima za zdravlje (NIH), FAS je fetalni poremećaj uzrokovan konzumiranjem alkohola majke tokom trudnoće.

FAS je teško dijagnostikovati, ali kada to rade, lekari trenutno traže abnormalne crte lica; težina, visina niža od proseka ili oboje; problemi sa centralnim nervnim sistemom kao što su mala veličina glave, problemi sa pažnjom i hiperaktivnošću ili loša koordinacija; i provera upotrebe alkohola majke tokom trudnoće.

„Kada lekari posumnjaju da dete ima FAS, oni sednu sa majkom da potvrde dijagnozu tako što će razgovarati o njenim navikama da pije tokom trudnoće“, rekao je Golding. „Nije neuobičajeno da majka poriče da konzumira alkohol tokom trudnoće. Kada to učine, postoji stigma ili ideja da žene lažu o svojoj upotrebi alkohola.“

Golding je rekao da ovo istraživanje otkriva potencijalnu slepu tačku u trenutnim dijagnostičkim kriterijumima za FAS, najteži oblik poremećaja fetalnog alkoholnog spektra (FASD), koji zahteva dokumentaciju o upotrebi alkohola kod majke tokom trudnoće.

„Naše istraživanje dokazuje da postoji uverljivo alternativno objašnjenje — doprinos oca, koji nikada ranije nije ispitivan“, rekao je on. „U ovoj studiji dovodimo u pitanje odbacivanje majčinog poricanja i zaista ispitujemo kapacitet muške upotrebe alkohola da izazove defekte rasta FAS-a.“

Golding je objasnio da nalazi iz njegovog holističkog pristupa koji ispituje doprinose oba roditelja FAS-u otkrivaju potrebu za dve kritične promene.

„Prvo je prepoznavanje značaja muškog zdravlja za ishod trudnoće i zdravlje fetusa“, ​​rekao je on.

Golding je istakao da je očinsko zdravlje pre začeća novo razmatranje u smislu ishoda trudnoće i zdravlja fetusa; kao rezultat toga, podizanje svesti o ulozi koju zdravlje oca igra u zdravlju njegovog potomstva je jednako važno kao i svest o doprinosu majke od pre začeća i tokom trudnoće.

„Istraživanja koja ispituju zdravlje fetusa u velikoj su meri fokusirana na zdravlje majki“, rekao je on. „Ne kažem da ovo nije prikladno; samo kažem da to nije potpuna slika i da nam je potreban balans.

„Drugo“, rekao je on, „je činjenica da su oba roditelja odgovorna za sprečavanje urođenih mana povezanih sa alkoholom“.

FAS ima značajne posledice koje menjaju život dece.

Pošto je njihova studija identifikovala kraniofacijalne razlike u vezi sa FAS-om kod potomaka rođenih od očeva koji su redovno konzumirali alkohol na ili više od zakonske granice, Golding je istakao da bi oba roditelja trebalo da se obavežu da ograniče ili izostave konzumaciju alkohola pre nego što pokušaju da zatrudne.

Na kraju, Golding naglašava da je prvi korak u ovom procesu proširenje dometa poruka o reproduktivnim opasnostima upotrebe alkohola oba roditelja.

„Promenite oznaku upozorenja o alkoholu da biste uklonili naglasak na majci i stavite na oba roditelja da kažu: ‘Odluka da se konzumira ovaj napitak može imati značajne posledice koje menjaju život na buduće dete’“, rekao je on. „Trenutno, oznaka upozorenja prenosi samo deo priče. Moramo da prenesemo tu poruku u svet što je pre moguće.“