Očekuje se da će nova vakcina zaštititi ugrožene kalifornijske kondore od smrtonosnog ptičjeg gripa

Očekuje se da će nova vakcina zaštititi ugrožene kalifornijske kondore od smrtonosnog ptičjeg gripa

Očekuje se da će antitela pronađena u ranim rezultatima istorijskog ispitivanja nove vakcine pružiti ugroženim kalifornijskim kondorima bar delimičnu zaštitu od najsmrtonosnijeg soja ptičjeg gripa u istoriji SAD.

Kalifornijski kondor je jedina vrsta ptica u SAD koja je odobrena za novu vakcinu za hitne slučajeve, koja je ovog leta primenjena kondorima uzgajanim u zatočeništvu tokom suđenja u zoološkom vrtu u Los Anđelesu, safari parku u zoološkom vrtu u San Dijegu i Oregon Zoo.

Vlasti su pokrenule studiju nakon smrti od ptičjeg gripa ranije ove godine 21 slobodno letećeg kondora u Arizoni, deo jugozapadnog jata koje obično čini trećinu divlje populacije.

Zvaničnici za divlje životinje su se plašili da bi danak epidemije populaciji kondora u Kaliforniji mogao da izbriše sve dobitke postignute u obnovi divlje populacije, što je podstaklo napore da se vakcina ubrza.

Posle 40 godina napora na oporavku da se spreči izumiranje kultnog lešinara sa rasponom krila od 10 stopa (3 metra), divlja populacija danas ima manje od 350 kondora u jatima koja se protežu od severozapada Pacifika do Donje Kalifornije, Meksiko.

„Gubitak 20 ptica je zapravo sličan vraćanju programa oporavka za 10 godina“, rekao je dr Hendrik Nolens, potpredsednik za zdravlje divljih životinja Saveza za divlje životinje zoološkog vrta San Dijega.

Takozvani ptičji grip stigao je u SAD u februaru 2022. nakon što je izazvao haos širom Evrope. Američki zvaničnici poljoprivrede smatraju da su ovogodišnji slučajevi deo prošlogodišnje epidemije, koja je zabeležena kao najsmrtonosnija ikada u zemlji.

Vlasti su potvrdile prisustvo gripa ranije ovog meseca u komercijalnim jatima živine u Južnoj Dakoti i Juti, što je pojačalo zabrinutost uoči prolećne sezone migracija. Epidemija je koštala proizvođače živine skoro 59 miliona ptica u 47 država, uključujući piliće koje nose jaja i ćurke i piliće uzgajane za meso. Grip je takođe izazvao skokove u cenama jaja i ćuretine za potrošače i koštao saveznu vladu više od 660 miliona dolara.

Rani rezultati pokazuju da kada je 10 kondora vakcinisano sa pola mililitra (0,016 unci tečnosti) u dva navrata — početna injekcija i dopuna primenjena 21 dan kasnije — 60% ptica je pokazalo merljiva antitela za koja se očekuje da će ih zaštititi od ptičijeg gripa nakon izlaganja .

„Zahvalni smo što dobijamo bilo kakav imunološki odgovor“, rekla je Ešli Blekford, koordinatorka kalifornijskih kondora za američku službu za ribu i divlje životinje.

Stanovništvo je skoro uništeno lovom tokom kalifornijske zlatne groznice sredinom 1800-ih, kao i trovanjem toksičnim pesticidima DDT i olovnom municijom.

Osamdesetih godina prošlog veka u divljini su ostala samo 22 kalifornijska kondora. Uhvaćeni su i stavljeni u programe uzgoja u zatočeništvu kako bi se spasila vrsta. Ptice koje se uzgajaju u zoološkom vrtu su prvi put puštene u divljinu 1992. godine i u godinama nakon toga ponovo su uvedene u staništa iz kojih su nestale. Tekući napori na ponovnom divljenju smatraju se uspehom u očuvanju.

Napredak u suđenju protiv ptičijeg gripa omogućiće zvaničnicima za divlje životinje da krenu napred i puste otprilike dvadesetak vakcinisanih kondora u divljinu u Kaliforniji i Arizoni do kraja godine. Vlada čeka dodatne rezultate pre nego što odluči da li slobodno leteće kondore treba uhvatiti i vakcinisati. Zvaničnici već vakcinišu kondore u zatočeništvu iu divljini protiv virusa Zapadnog Nila.

Dr Karlos Sančez, direktor za zdravlje životinja u Zoološkom vrtu Oregon, rekao je da su se zvaničnici za divlje životinje suočili sa pitanjima u vezi sa sprovođenjem studije vakcine protiv ptičijeg gripa.

„Ljudska intervencija, veterinarska intervencija, nije nešto što radimo stalno ili olako shvatamo“, rekao je on. „To nije bila laka odluka.“

Snimke su u početku testirane na crnim lešinarima kako bi se osiguralo da se mogu bezbedno ubrizgati u kondore u kontrolisanoj nezi počevši od jula. Praćenje i testiranje nakon inokulacije trajalo je 42 dana i zvaničnici su rekli da nije bilo neželjenih reakcija.

Dr Dominik Keler, glavni veterinar u zoološkom vrtu u Los Anđelesu, rekla je da je učešće u istorijskom suđenju jedan od najvažnijih događaja u njenoj karijeri. Ona se nada da će studija o kondorima dovesti do vakcina protiv ptičjeg gripa za druge ugrožene vrste.

„Bilo je tako neverovatno biti prva koja je držala vakcinu u ruci i zapravo je dala prvoj ptici“, rekla je ona.

Druga test grupa ovog ispitivanja uključuje 10 kondora vakcinisanih jednom dozom od jednog mililitra (0,03 tečne unce). Rezultati tih ptica će odrediti da li će kondori u divljini biti pogođeni.

„Želimo da sagledamo podatke holističkije pre nego što pređemo na ono što sledi“, rekao je Blekford.

Kondor je suštinski vezan za nekoliko indijanskih plemena na Zapadu i članovi plemena ga smatraju jednakim ili čak superiornijim od ljudi. Kondor je nestao iz zemalja predaka plemena Jurok u severnoj Kaliforniji u kasnim 1800-im, ali se vratio 2021. nakon velikih napora za očuvanje od strane tima predvođenog Tijanom Vilijams-Klosen, direktorkom odeljenja za divlje životinje plemena.

Gledanje kako ptičiji grip uništava 21 pticu u Arizoni samo nekoliko godina kasnije bilo je „duboko upečatljivo“ za članove plemena, rekao je Vilijams-Klosen. Studija i vakcina mogli bi da spreče ponavljanje razaranja.

„Svi pomalo čekamo sa suspregnutim dahom da vidimo kakvi će biti konačni rezultati“, rekla je ona.