Mnoge biljke skrivaju svoj polen, što zahteva od oprašivača da koriste specijalizovane metode, kao što je akustična rezonancija izbacivanja polena, da bi postigli oprašivanje. Oprašivači sa takvim sposobnostima su uglavnom pčele (oprašivanje zujanjem), pri čemu je bumbar najreprezentativniji.
U procesu oprašivanja zujanjem i oprašivanja razmenom nektara, obrasci i mehanizmi interakcije između oprašivača i cvetnih osobina se značajno razlikuju. Kod oprašivanja zujanjem, obrasci interakcije između oprašivača i cvetnih resursa ostaju slabo shvaćeni.
Gornji vjenčić nekih vrsta Pedicularis formira specijalizovanu i inovativnu osobinu (tj., strukturu nalik uvrnutom kljunu) koja obavija prašnik, prisiljavajući oprašivače kao što su bumbari da oslobađaju polen metodom „zujanja“.
Fokusirajući se na pet kljunastih vrsta Pedicularis unutar zajednice koje ne proizvode nektar i njihova tri primarna oprašivača bumbara, istraživači iz Vuhanske botaničke bašte Kineske akademije nauka sproveli su petogodišnji terenski eksperiment kako bi detaljno istražili faktore koji utiču na cvet bumbara. – preferencije poseta.
Studija je objavljena u Entomologia Generalis pod naslovom „Preferencije za cveće bumbara su povezane sa cvetnim obiljem i učestalošću zujanja kada oprašuju biljke koje cvetaju zajedno“.
Istraživanje pokazuje da kada bumbari koriste istu frekvenciju zujanja da pristupe različitim biljkama kako bi dobili polen, njihove preferencije u posećivanju cveća zavise prvenstveno od obilja cvetnih resursa i nemaju specifične preferencije za vrstu.
Kada bumbari koriste različite frekvencije zujanja da posete cveće različitih biljaka, njihove preferencije u posećivanju cveća održavaju specifične preferencije vrsta, prvenstveno za biljke sa većom nagradom polena.
Ova studija razjašnjava međuzavisne obrasce interakcija oprašivača i cvetanja biljaka na osnovu akustičnih osobina, obogaćujući naučno razumevanje raznolikosti strategija oplemenjivanja biljaka.