Obnovljena ostrva bez pacova mogla bi da podrže stotine hiljada morskih ptica koje se razmnožavaju

Obnovljena ostrva bez pacova mogla bi da podrže stotine hiljada morskih ptica koje se razmnožavaju

Još stotine hiljada gnezdećih parova morskih ptica moglo bi da se vrati na udaljene ostrvske arhipelage ako se invazivni pacovi uklone i obnovi autohtona vegetacija, otkriva novo istraživanje.

U prvoj studiji ove vrste, istraživači su takođe izračunali da oko ciljanih udaljenih tropskih ostrva ima dovoljno ribe u morima unutar lovišta morskih ptica da podrže ove obnovljene populacije.

Ovo je važan faktor koji nije uzet u obzir u prethodnim studijama restauracije ostrva i mogao bi postati vitalno razmatranje za vođenje budućih projekata obnove ostrva širom sveta, kažu istraživači koji stoje iza studije.

Nalazi međunarodnog tima morskih naučnika, predvođenih istraživačima sa Univerziteta Lankaster, objavljeni su danas u časopisu Conservation Biologi.

„Znamo da invazivne vrste, kao što su pacovi, imaju razorne uticaje na domaće populacije morskih ptica — jedu jaja, piliće, pa čak i ponekad odrasle ptice“, rekla je dr Rut Dan sa Univerziteta Lankaster i glavni autor studije.

„Pokazalo se da su projekti restauracije koji uklanjaju invazivne vrste, kao što su pacovi, efikasni. Međutim, kada postoje ograničeni resursi u planiranju projekata obnove ostrva, takođe je važno znati da li su populacije morskih ptica obnovljene da će biti dovoljno ribe u more za njih da love i jedu – posebno pošto pretnje kao što su prekomerni ribolov i klimatske promene čine populaciju riba neizvesnijom.

„Naša studija je bila prva koja je u obzir uzela ovo važno razmatranje, i ohrabrujuće za udaljena ostrva koja smo proučavali, otkrili smo da u moru ima dovoljno ribe za obnovljenu populaciju morskih ptica.

Istraživači su izračunali energetske potrebe obnovljenih populacija morskih ptica i količine ribe plena koristeći dostupne podatke. Mora koja okružuju udaljeni arhipelag Čagos u Indijskom okeanu, fokus studije, uključuju područja rezervata prirode u kojima je ribolov ograničen. Ova zaštićena područja su možda uticala na dostupnost ribe plena za obnovljenu populaciju morskih ptica, kažu naučnici.

„Nadamo se da će naši nalazi biti važna studija slučaja za vođenje projekata obnove ostrva na drugim mestima, uključujući potencijalno razmatranje zaštićenih morskih područja koja ograničavaju ribolov kao deo ovih projekata“, rekao je dr Dan.

Istraživački tim je razmotrio tri projektovana scenarija u kojima bi invazivni pacovi bili iskorenjeni sa 25 ostrva, a prirodna staništa, kao što su autohtona šuma i savana, bila bi obnovljena u različitim stepenima.

Njihovo modeliranje pokazuje da ako se pacovi uklone sa ovih 25 ostrva, to bi moglo da dovede do toga da se populacija manjih nodrica, čađavih čigra i crvenonogih sisa oporavila na skoro 24.000 parova za razmnožavanje – što je povećanje od 18 puta.

Ako bi se autohtona vegetacija obnovila na polovini površine ovih ostrva, onda bi parovi koji se razmnožavaju na ovim ostrvima iskorenjenim pacovima mogli da postignu 83.000 parova. A ako bi se vegetacija obnovila na tri četvrtine površine ovih ostrva, onda bi to moglo da dovede do više od 280.000 gnezdećih parova manjih nodrica, čađavih čigra i crvenonogih sisa.

Prednosti nisu ograničene samo na ono što se može videti na ostrvima. Prethodne studije istraživačkog tima pokazale su da morske ptice igraju ključnu ulogu u kruženju hranljivih materija iz dubokog okeana na ostrva, a zatim na susedne koralne grebene koji okružuju ostrva.

Izmet morskih ptica, poznat kao guano, nosi azot i fosfor, važne hranljive materije koje se ispiraju u okolna mora, oplođujući okruženje koralnih grebena.

„Uklanjanje invazivnih predatora je od vitalnog značaja za razvoj morskih ptica u ovim okruženjima tropskih ostrva, ali takođe znamo iz prethodnih studija da kada imamo više morskih ptica vidimo pozitivne uticaje na koralne grebene u morima koja okružuju tropska ostrva“, rekao je dr Dan.

Istraživači su otkrili da bi povećanje broja morskih ptica bilo jednako unosu azota iz izmeta morskih ptica koji bi se povećao sa 78 tona godišnje na 170 tona godišnje.

Ovo bi pružilo ogroman podsticaj životu pod talasima, sa povećanjem biomase ribe na grebenima od 52% – što je jednako oko 50.000 tona više grebenske ribe oko ostrva.

Pored toga, naučnici predviđaju da će u ovim obnovljenim uslovima takođe doći do značajnog povećanja broja riba na ispaši, kao što je papagaj, koji obavljaju važne poslove kao što su jedenje algi i uklanjanje mrtvih korala. Ove uloge su kritične u pomaganju grebenima da se oporave od poremećaja kao što su oluje i događaji izbeljivanja.

„Ovi nalazi naglašavaju značajnu ulogu obnove ostrva koja može imati ne samo u jačanju ranjivih populacija morskih ptica, već i u povećanju otpornosti susednih koralnih grebena na uticaje klimatskih promena“, rekao je profesor Nik Grem sa Univerziteta Lankaster, koautor knjige. studija.

Morski naučnici koji stoje iza studije kažu da su njihovi nalazi važna studija slučaja koja pokazuje da je važno uzeti u obzir širi kontekst prilikom planiranja resursa za projekte obnove ostrva. Modeliranjem uticaja različitih nivoa obnove autohtone vegetacije i dostupnih nivoa hrane u okolnim morima, projekti obnove mogu pomoći da se osigura najbolji prinos za prirodu.

Istraživanje je detaljno opisano u radu „Obnova ostrva radi obnove populacije morskih ptica i poboljšanja funkcionisanja koralnog grebena“.