Naučnici iz Memorial Sloan Kettering Cancer Center (MSK) razvili su revolucionarnu tehniku snimanja koja može otkriti agresivne oblike raka pluća i raka prostate ranije nego ikada pre. Tehnologija koristi radioaktivnu česticu koja se vezuje za ligand DLL3 na ćelijama raka, čineći ih vidljivijim na PET skeniranju.
DLL3 ligand je prisutan u velikim količinama kod karcinoma malih ćelija pluća (SCLC) i neuroendokrinog raka prostate (NEPC), dva agresivna tipa raka. Otkrivanje ovih karcinoma može pomoći u identifikaciji pacijenata koji bi mogli pozitivno reagovati na nove lekove koji ciljaju DLL3.
Rezultati prve pilot studije, objavljene u časopisu The Lancet Oncology, pokazuju da je novi agens za snimanje uspešno otkrio ćelije raka sa DLL3 kod 18 pacijenata, bez bezbednosnih problema. Planirano je testiranje na većoj grupi pacijenata.
Radioaktivna čestica, nazvana [^89Zr]Zr-DFO-SC16.56, razvijena je u laboratorijama MSK radiohemičara Džejsona S. Luisa i naučnika Čarlsa M. Rudina. Lekar nuklearne medicine ubrizgava supstancu u telo, gde je apsorbuju ćelije raka sa DLL3, omogućavajući PET skenerima da otkriju obim raka i donesu odluke o lečenju.
„Oko 70% do 80% karcinoma malih ćelija pluća izražava DLL3 na različitim nivoima“, kaže dr Rudin. „Ova tehnologija može biti od suštinskog značaja za otkrivanje da li pacijent treba da dobije DLL3 lek ili drugu terapiju.“
MSK takođe istražuje mogućnost kombinovanja radioaktivnog agensa za snimanje sa terapeutskim lekovima, stvarajući „pametne bombe“ koje ciljaju ćelije raka dok ostavljaju normalne ćelije nepovređene. Ova nova oblast medicine, poznata kao teranostika, koristi radioaktivne supstance za istovremeno dijagnostikovanje i lečenje raka.
„Tehnologija ciljanja na DLL3 mogla bi da bude sledeća generacija teranostike“, kaže dr Luis. „Ovo bi vodilo ka novim tretmanima za pacijente sa karcinomom malih ćelija pluća ili neuroendokrinim karcinomom prostate kojima bi inače ponestalo opcija.“
Ova otkrića označavaju značajan napredak u borbi protiv smrtonosnih oblika raka, pružajući nadu za poboljšanje ishoda pacijenata kroz ranije i preciznije dijagnostikovanje i tretmane.