Novo istraživanje otkriva gene koji omogućavaju tardigradima da prežive ekstremno zračenje

Novo istraživanje otkriva gene koji omogućavaju tardigradima da prežive ekstremno zračenje

Znamo da je mali tardigrad jedno od najjačih stvorenja na planeti, a novootkrivena vrsta ovih minijaturnih ‘vodenih medveda’ pružila je stručnjacima dublji uvid u to kako mogu da izdrže štetno zračenje.

Kada su istraživači iz više institucija širom Kine pažljivo pogledali genom nove vrste – Hipsibius henanensis – otkriven pre šest godina, otkrili su 14.701 gen koji kodira proteine, od kojih je 4.436 (30,2 odsto) bilo jedinstveno za tardigrade.

Takođe su izložili mala stvorenja eksplozijama radijacije, gledajući da vide kako će to uticati na ekspresiju gena i proizvodnju proteina – i na vrstu bioloških supermoći koje bi ovi geni mogli da obezbede tardigradima.

„Studije na nekoliko tardigradnih vrsta su dokumentovale da su one životinje koje su najtolerantnije na zračenje na Zemlji“, pišu istraživači u svom objavljenom radu.

„Oni pokazuju otpornost na gama zračenje do 3.000 do 5.000 sivih (Gi), oko 1.000 puta veće od smrtonosne doze za ljude.

Tim je napravio tri ključna zapažanja: gen nazvan DODA1, potencijalno prenet iz bakterija, proizvodi pigmente poznate kao betalaini, a oni pomažu da se neutrališu štetni molekuli koji nastaju zračenjem.

Drugo, DNK se popravljao mnogo brže nego normalno, zahvaljujući proteinu specifičnom za tardigrad zvanom TRID1, i treće, povećana je proizvodnja dva druga proteina, BCS1 i NDUFB8 (koji takođe pomažu u snabdevanju energijom).

Iako su neki od ovih trikova već bili poznati, kao što je brza popravka DNK, bliska analiza H. henanensis nam daje više detalja o tome šta se tačno dešava – i kako skromni tardigrad ostaje tako robustan.

Zajedno, ova tri procesa koja se javljaju kao odgovor na zračenje pomažu u zaštiti tardigrada od opasnih efekata. Sledeći korak je da se vidi koliko su generalno ove zaštitne mere raspoređene na sve tardigradne vrste.

„Da li se tolerancija na zračenje drugih tardigradnih vrsta javlja kroz očuvane mehanizme ili je specifična za rod Hipsibius, zahteva dodatnu studiju“, pišu istraživači.

Postoji oko 1.500 vrsta tardigrade za koje znamo, a nova studija odgovara prethodnim istraživanjima Hipsibius ekemplaris tardigrades: kada se otkrije zračenje, stvorenja pojačavaju aktivnost gena za popravku.

I ovi nalazi idu daleko dalje od tardigrade. Koliko god da je mala, načini na koje ova životinja može da se drži života pomažu u otkrivanju kako da bolje zaštitimo svoja tela u ekstremnim okruženjima (na primer, tokom dugotrajnih svemirskih letova).

Smatra se da su se tardigradi prvi put pojavili pre kambrija, što je pre oko 541 miliona godina. Da biste preživjeli tako dugo, morate imati na raspolaganju mnogo trikova kako biste ostali živi.

„Sposobnost tardigrada da prežive pod najtežim uslovima nastavlja da preoblikuje naš koncept ograničenja životinjskog života na Zemlji“, pišu istraživači.

Istraživanje je objavljeno u časopisu Nauka.