Novo otkriće otrova od smrtonosnih puževa

Novo otkriće otrova od smrtonosnih puževa

Istraživači sa Univerziteta u Kvinslendu po prvi put su uzgajali smrtonosne puževe-šišarke u laboratorijskom akvarijumu, otkrivajući potencijalnu riznicu novih otrova za razvoj lekova. Nalazi su objavljeni u časopisu Nature Communications.

Profesor Richard Levis, dr Aimeric Rogalski i dr Himaia Siddhihalu Vickrama Hevage sa Instituta za molekularnu bionauku UK proučavaju otrove kao terapeutike i otkrili su ključne razlike u životnom ciklusu male morske vrste mesožderke.

Profesor Luis je rekao da su pronašli varijacije u ishrani Conus magus, ponašanju i toksičnosti. „Juvenilni puževi koriste drugačiji koktel otrova od odraslih puževa da ubiju svoj plen“, rekao je profesor Luis.

„Ovo je bogata i neistražena grupa molekula koje sada možemo da ispitamo kao potencijalne tragove za lekove.

„Mnogi naš uspeh sa molekulima otrova bio je u razvoju lekova protiv bolova, ali u zavisnosti od farmakologije videćemo da li ima terapeutski potencijal za bilo koju od klasa bolesti.

Istraživači su takođe bili iznenađeni kada su otkrili da se mladi puževi ne hrane ribom kao odrasli ljudi ove vrste.

„Maloletci bi jeli samo polihete, koje hvataju koristeći specifičnu tehniku lova koju smo nazvali ‘ubod i stabljika'“, rekao je profesor Luis.

„Oni zabadaju crva strukturom nalik harpunu pre nego što mu ubrizgaju otrov da bi ga savladali.

„Juvenilni puž zatim polako vreba crva i usisava ga, kao malo parče špageta.“

Tokom stadijuma larve, šišarkasti puževi se hrane vrstom mikroalgi, pri čemu se njihova ishrana menja nakon metamorfoze u mladice duge pola milimetra.

Profesor Luis je rekao da su istraživači širom sveta proučavali odrasle morske šišarke i njihov smrtonosni otrov, ali se malo znalo o njihovom ranom životnom stadiju.

„To je zato što je njihova jaja, larve i mladice tako teško pronaći i teško ih je uzgajati u akvarijumu“, rekao je on.

„Dr Rogalski je prihvatio izazov tokom svog doktorata, uspostavljajući veoma razrađene studije akvakulture kako bi otkrio kako i šta jede svaka faza puža.“

Istraživači sada imaju održiv sistem u kome mogu da uzgajaju puževe šišarke u kontrolisanom okruženju, omogućavajući proučavanje životnog ciklusa i otrova mladih.