Novo istraživanje međunarodnog tima naučnika objašnjava šta stoji iza zaustavljenog trenda gubitka morskog leda u Arktičkom okeanu od 2007. Nalazi pokazuju da će do jačeg smanjenja morskog leda doći kada se atmosferska karakteristika poznata kao arktički dipol preokrene u svom ciklusu koji se ponavlja.
Mnogi odgovori životne sredine na arktički dipol opisani su u članku objavljenom danas na mreži u časopisu Science. Ova analiza pomaže da se objasni kako voda severnog Atlantika utiče na klimu Arktičkog okeana. Naučnici to zovu atlantifikacija.
Istraživanje vodi profesor Igor Poljakov sa Fakulteta prirodnih nauka i matematike Ferbanks Univerziteta Aljaske. Takođe je povezan sa Međunarodnim arktičkim istraživačkim centrom pri UAF-u.
Koautori su Andrei V. Pniushkov, docent za istraživanje u Međunarodnom arktičkom istraživačkom centru; Uma S. Bhatt, profesor atmosferskih nauka na Geofizičkom institutu UAF i Fakultetu prirodnih nauka i matematike UAF; i istraživači iz Masačusetsa, države Vašington, Norveške i Nemačke.
„Ovo je multidisciplinaran pogled na ono što se dešava na Arktiku i šire“, rekao je Poljakov o novom istraživanju. „Naša analiza je obuhvatila atmosferu, okean, led, promenu kontinenata i promenu biologije kao odgovor na klimatske promene.
Obilje podataka, uključujući direktna instrumentalna zapažanja, proizvode reanalize i satelitske informacije unazad nekoliko decenija, pokazuje da se arktički dipol smenjuje u ciklusu od približno 15 godina i da je sistem verovatno na kraju sadašnjeg režima.
U sadašnjem „pozitivnom“ režimu arktičkog dipola, za koji naučnici kažu da je na snazi od 2007. godine, visoki pritisak je usredsređen na kanadski sektor Arktika i proizvodi vetrove u smeru kazaljke na satu. Nizak pritisak je usredsređen na sibirski Arktik i karakteriše vetrove u smeru suprotnom od kazaljke na satu.
Ovaj obrazac vetra pokreće gornje okeanske struje, sa efektima tokom cele godine na regionalnu temperaturu vazduha, razmenu toplote atmosfera-led-okean, nanošenje i izvoz morskog leda, i ekološke posledice.
Autori pišu da je „razmena vode između nordijskih mora i Arktičkog okeana kritično važna za stanje arktičkog klimatskog sistema“ i da je smanjenje morskog leda „pravi pokazatelj klimatskih promena“.
Analizirajući okeanske odgovore na obrazac vetra od 2007. godine, istraživači su otkrili smanjen protok iz Atlantskog okeana u Arktički okean kroz moreuz Fram istočno od Grenlanda, zajedno sa povećanim protokom Atlantika u Barencovom moru, koje se nalazi severno od Norveške i zapadne Rusije.
Novo istraživanje se odnosi na ove naizmenične promene u Framskom moreuzu i Barencovom moru kao „mehanizam za prebacivanje“ izazvan arktičkim dipolnim režimima.
Istraživači su takođe otkrili da vetrovi u smeru suprotnom od kazaljke na satu iz regiona niskog pritiska pod trenutnim pozitivnim režimom arktičkog dipola potiču slatku vodu iz sibirskih reka u kanadski sektor Arktičkog okeana.
Ovo kretanje slatke vode ka zapadu od 2007. do 2021. pomoglo je da se uspori ukupni gubitak morskog leda na Arktiku u poređenju sa 1992. do 2006. Dubina slatkovodnog sloja se povećala, čineći ga previše debelim i stabilnim da bi se mešao sa težom slanom vodom ispod. Debeli sloj slatke vode sprečava topliju slanu vodu da topi morski led sa dna.
Autori pišu da mehanizam razvodnog uređaja koji reguliše dotok subarktičkih voda ima „duboke“ uticaje na morski život. To može dovesti do potencijalno pogodnijih uslova za život subarktičkih borealnih vrsta u blizini istočnog dela Evroazijskog basena, u odnosu na njegov zapadni deo.
„Prešli smo vrhunac trenutno pozitivnog arktičkog dipolnog režima i u svakom trenutku on bi mogao da se vrati nazad“, rekao je Poljakov. „Ovo bi moglo imati značajne klimatske reperkusije, uključujući potencijalno brži tempo gubitka morskog leda u čitavom arktičkom i subarktičkom klimatskom sistemu.“