Novo istraživanje Kraljevskog koledža hirurga u Irskoj pokazalo je da venetoklaks, lek koji je trenutno odobren za leukemiju, pruža prednosti pacijentima sa multiplim mijelomom kada se koristi u kombinaciji sa drugim lekom. Ovo otkriće nudi novi put mogućnosti lečenja trenutno neizlečive bolesti.
Multipli mijelom (MM) je vrsta raka krvi koja se svake godine novo dijagnostikuje kod oko 400 ljudi u Irskoj. Uprkos napretku lečenja poslednjih godina, ostaje neizlečiv. Potraga za inovativnim strategijama lečenja je ključna, posebno za pacijente čiji je rak otporan na standardnu negu.
U novoj studiji objavljenoj u Haematologica, istraživači na RCSI Odeljenju za fiziologiju i medicinsku fiziku i Beaumont RCSI Cancer Center odlučili su da identifikuju komplementarne lekove koji bi poboljšali efikasnost venetoklaksa, leka odobrenog za upotrebu kod leukemije, za lečenje MM. Iako je prethodno testiran u MM, venetoklaks, koji blokira funkciju proteina zvanog BCL-2, pokazao se efikasnim samo za mali deo pacijenata.
Istraživači su otkrili da kombinovanje venetoklaksa sa lekom zvanim 5-azacitidin značajno povećava njegovu efikasnost u mnogim MM ćelijskim linijama, što ukazuje na širu potencijalnu populaciju pacijenata koji bi mogli da se leče novom kombinacijom.
„Ovo istraživanje je značajan korak u identifikaciji efikasnijih opcija lečenja multiplog mijeloma. Kombinovanjem venetoklaksa i 5-azacitidina videli smo poboljšanu efikasnost u širokom spektru uzoraka pacijenata. Ono pokazuje prednosti ponovne procene postojećih tretmana u novim kontekstima da prošire njihov potencijal“, rekla je profesorka Triona Ni Čonghajle, vanredni profesor i vođa istraživanja, Odsek za fiziologiju i medicinsku fiziku.
Profesor Siobhan Glavei, predsedavajući RCSI odeljenja za patologiju i klinički naučnik, Beaumont RCSI centar za rak, prokomentarisao je: „Otkrivanje potencijala ove nove kombinacije lekova je obećavajući razvoj. Naš sledeći cilj je da testiramo efikasnost i bezbednost za multipli mijelom u postavljanje kliničkog ispitivanja kako bi nas približilo ponudi nove strategije lečenja za pacijente.“
Takođe je istražen mehanizam kako dva leka efikasno funkcionišu zajedno i pokazalo se da je kombinacija dve terapije bila efikasna u uzorcima pacijenata iz različitih stadijuma raka, čak i ako je taj pacijent prethodno lečen hemoterapijskim lekovima.
Istraživanje je sprovedeno u saradnji sa Odeljenjem za hematologiju, Bolnica Bomont, Dablin; Odeljenje za medicinsku onkologiju, Institut za rak Dana-Farber, Boston; i Odeljenje za medicinu/hematologiju, Univerzitet u Galveju, Galvej.