Novootkriveni teropod dinosaurus imao je čudne ruke

Novootkriveni teropod dinosaurus imao je čudne ruke

Tim arheologa i paleontologa povezanih sa nekoliko institucija u Kini, radeći sa kolegom iz Italije, identifikovao je novu vrstu dinosaurusa teropoda sa čudnim crtama ruku. U svom radu objavljenom u časopisu Cretaceous Research, grupa opisuje to stvorenje i gde se ono evolutivno uklapa sa drugim dinosaurusima.

Fosil je pronađen na lokalitetu Pigeon Hill u blizini grada Baošan u Unutrašnjoj Mongoliji, Kina. Bio je potpuno ugrađen u ploču od stene, omogućavajući istraživačima pogled samo sa strane. Ipak, to je bilo dovoljno da otkrije da je fosil dinosaurusa predstavljao novu vrstu teropoda. Datiranje fosila stavlja dinosaurusa u epohu rane krede, pre otprilike 121 milion godina.

Novootkriveni dinosaurus je nazvan Migmanichion laiiang – ispitivanje njegove strukture kostiju pokazalo je da je pripadnik Maniraptora, iz grupe dinosaurusa koelurosaurusa, od kojih su neki evoluirali u moderne ptice. Veruje se da se grupa prvi put pojavila tokom jure i da je deo šire klade koja uključuje i tiranosaurusa reksa i alosaurusa. Većina ima duge ruke i šake sa tri prsta, zajedno sa jedinstvenom kostom u obliku meseca u zglobu. Maniraptorans su jedina grupa dinosaurusa koja uključuje one koji lete.

Fosil je nekompletan, sačuvan je samo jedna kompletna šaka, neka rebra i levi prednji ekstremitet. Ali otkriva nikada ranije viđenu vrstu teropoda sa jedinstvenom strukturom ruke koja se razlikuje od svih drugih poznatih teropoda. Oni sugerišu da je njegova struktura donekle slična pripadnicima oviraptorosaurusa i terizinosauroida (čiji je najpoznatiji član ogromni trbušasti terizinosaurus). Naročito, oviraptori su poznati po svom perju, ptičjim lobanjama i svejedinoj ishrani.

Istraživači sugerišu da M. laiiang takođe podseća na Fukuivenator paradokus, koji je pronađen u današnjem Japanu. Oni zaključuju da je M. laiiang verovatno evoluirao odvojeno od loza koje su dovele do modernih ptica. Planiraju da nastave da traže još primera za precizniju klasifikaciju novih vrsta.