Istraživači sa Katoličkog Univerziteta u Pjaćenci, razvili su novo đubrivo iz otpada iz lanca ishrane, posebno iz otpada proizvodnje bakterija mlečne kiseline koji trenutno moraju da se eliminišu kroz procese prečišćavanja.
Bakterije mlečne kiseline su grupa mikroorganizama sposobnih da fermentišu različite supstrate, što dovodi do brojnih proizvoda od interesa za poljoprivredno-prehrambeni i industrijski sektor. Bakterije mlečne kiseline su uključene u proizvodnju sireva, fermentisanog mleka i kobasica.
„Bakterije mlečne kiseline“, kaže profesor Kokončeli, „proizvode se za upotrebu u hrani i nutrijentima, za proizvodnju hrane, pića i probiotika. Obično se otpad iz supstrata kulture koji se koristi u proizvodnji bakterija mlečne kiseline uklanja korišćenjem postrojenja za prečišćavanje; ovo je nekoliko hiljada tona otpada proizvedenog svake godine u Italiji“.
Prednost korišćenja ovog đubriva bi bila u tome što bi istovremeno hranila biljku (direktnim i indirektnim hranljivim materijama), bakterije u zemljištu koje pozitivno utiču na biljku i samo zemljište (obogaćujući stopu humifikacije zemljišta). „To bi tako bilo ekološko đubrivo u najširem mogućem smislu, sposobno da stimuliše ceo sistem, a ne samo jedan organizam na račun drugih“, ističe profesor Kokončeli.