Novi meteorološki satelit otkriva spektakularne slike Zemlje

Novi meteorološki satelit otkriva spektakularne slike Zemlje

Najnoviji evropski meteorološki satelit, Meteosat Third Generation Imager, upravo je dao svoj prvi pogled na Zemlju – otkrivajući uslove u Evropi, Africi i Atlantiku sa izuzetnim detaljima.

Lansiran na raketi Ariane 5 13. decembra 2022. godine, Meteosat Treća generacija Imager-1 (MTG-I1) je prvi u novoj generaciji satelita koji će napraviti revoluciju u prognozi vremena u Evropi. ESA i Eumetsat su ponosni što zajednički objavljuju novi imidž sledeće generacije.

Slika, koja je snimljena satelitskim fleksibilnim kombinovanim imidžerom 18. marta 2023, prikazuje veći deo severne i zapadne Evrope i Skandinavije prekrivene oblacima, sa relativno vedrim nebom iznad Italije i zapadnog Balkana.

Direktor ESA programa za posmatranje Zemlje, Simoneta Čeli, rekla je: „Ova slika je odličan primer šta evropska saradnja u svemiru može da postigne. Nivo detalja otkriva slika MTG-I1, nedostižna nad Evropom i Afrikom sa geostacionarne orbite do sada, će nam dati bolje razumevanje naše planete i vremenskih sistema koji je oblikuju.“

„Ovaj imidž ne predstavlja samo ono što se može postići evropskom ekspertizom, već i našu odlučnost da osiguramo da prednosti nove tehnologije osete zajednice u Evropi i šire.“

Instrumenti na trećoj generaciji meteoroloških satelita Meteosat proizvode slike sa mnogo višom rezolucijom i češće od onih na satelitima Meteosat druge generacije.

Na slici su vidljivi detalji kao što su vrtlozi oblaka nad Kanarskim ostrvima, snežni pokrivač na Alpima i sediment u vodi duž obale Italije. Ovi detalji nisu tako jasno vidljivi, ili uopšte nisu vidljivi, na slikama sa instrumenata na trenutnoj svemirskoj letelici druge generacije. Kredit: Evropska svemirska agencija

Nova slika takođe otkriva veći nivo detalja struktura oblaka na visokim geografskim širinama. Ovo će omogućiti vremenskim prognozama da preciznije prate evoluciju teškog vremena koje se brzo razvija u tom regionu.

Fil Evans, generalni direktor Eumetsata, dodao je: „Ova izvanredna slika nam daje veliko poverenje u naša očekivanja da će MTG sistem najaviti novu eru u predviđanju teških vremenskih događaja.

„Možda zvuči čudno biti tako uzbuđen zbog oblačnog dana u većini Evrope. Ali nivo detalja koji se vidi za oblake na ovoj slici je izuzetno važan za meteorološke prognoze. Taj dodatni detalj sa slika veće rezolucije, zajedno sa činjenicom da će se slike proizvoditi češće, znači da će prognostičari moći preciznije i brže da otkriju i predvide teške vremenske prilike.“

„Ciklus fleksibilnog kombinovanog imidžera visoke rezolucije i često ponavljanje u velikoj meri će pomoći zajednici Svetske meteorološke organizacije da poboljša prognoze lošeg vremena, dugoročno praćenje klime, morske primene, poljoprivrednu meteorologiju i daće važan doprinos ranoj Inicijativa Upozorenja za sve, posebno na afričkom kontinentu“, dodala je Natalija Donoho, šef odeljenja za svemirske sisteme i korišćenje Svetske meteorološke organizacije, SMO.

MTG-I1 je trenutno u fazi puštanja u rad od 12 meseci, u kojoj se njegovi instrumenti, Fleksibilni kombinovani imidžer i Lightning Imager, uključuju i podaci koje proizvode kalibrišu. Podaci sa satelita će potom biti prosleđeni meteorološkim službama u Evropi i šire krajem 2023. godine, za operativnu upotrebu u vremenskoj prognozi.

Infrastruktura zemaljskog segmenta potrebna za rutinsku obradu slika korišćena je za proizvodnju ove prve slike, kao pregled stvari koje dolaze ove godine. Slike celog diska Zemlje će se proizvoditi svakih 10 minuta kada sistem bude u potpunosti operativan.

MTG satelite gradi veliki konzorcijum evropskih industrija, na čelu sa Thales Alenia Space u saradnji sa OHB. Inovativni Lightning Imager razvio je Leonardo u Italiji, dok Telespazio pruža Eumetsatu usluge lansiranja i u orbiti.

MTG-I1 je prvi od šest satelita koji čine kompletan MTG sistem, koji će obezbediti kritične podatke za kratkoročno i rano otkrivanje potencijalnih ekstremnih vremenskih događaja u narednih 20 godina. U punoj funkciji, misija će se sastojati od dva MTG-I satelita i jednog MTG Sounding (MTG-S) satelita koji rade u tandemu.

Sateliti za sondiranje MTG-S — prvi za Meteosat — nosiće infracrveni sonder i ultraljubičasti vidljivi infracrveni spektrometar. Praćenjem atmosferske nestabilnosti u tri dimenzije u oblacima, soner će ponuditi veliki korak napred za rana upozorenja na jake grmljavine i očekuje se da će pružiti jedinstvene informacije iz geostacionarne orbite o ozonu, ugljen-monoksidu i sastavu vulkanskog pepela u atmosferi.

Trenutno je revolucionarni instrument za infracrveno sondiranje u svojoj konačnoj karakterizaciji performansi pre nego što bude isporučen u Bremen, Nemačka, za integraciju MTG-S satelita. Očekuje se da će satelit biti završen do sredine 2024. godine, sa ciljanim lansiranjem pre kraja godine.

Pol Blajt, ESA-in menadžer programa Meteosat, prokomentarisao je: „Nakon lansiranja satelita MTG-I1, zamah u programu MTG je neumoljiv. S jedne strane, podržavamo operacije i analizu podataka prvog satelita u orbiti, dok sa druge strane, idemo napred da obezbedimo dostupnost i performanse potpuno novog satelita MTG Sounding.

„Početni rezultati MTG-I1 su veoma motivišući za one koji su radili na programu i stvaraju veliki podsticaj da se kompletna MTG konstelacija završi do 2026.“