Novi višenamenski robot menja oblik za različite namene

Novi višenamenski robot menja oblik za različite namene

Istraživači su dizajnirali robota koji može da promeni formu da bi se uhvatio u koštac sa različitim scenarijima.

Tim sa Univerziteta u Bristolu i sa sedištem u laboratoriji za robotiku u Bristolu izgradili su robota u obliku tetraedra sa fleksibilnim cevima poznatim kao Tetraflek koji može da se kreće kroz male praznine ili preko izazovnog terena. Takođe može da inkapsulira lomljive predmete kao što je jaje i bezbedno ih transportuje unutar svog mekog tela.

Nalazi, „Tetraflek: višehodni meki robot za transport objekata u ograničenim okruženjima“, objavljeni u IEEE Robotics and Automation Letters, pokazuju da je Tetraflek robot sposoban da se kreće na više različitih načina. Ovo čini robota potencijalno korisnim za mobilnost u izazovnim ili ograničenim okruženjima, kao što je navigacija po ruševinama kako bi se došlo do preživelih u zemljotresu, obavljanje inspekcija naftnih platformi ili čak istraživanje drugih planeta.

Demonstrirana sposobnost transporta objekata takođe dodaje još jednu dimenziju potencijalnim aplikacijama. Ovo bi se moglo koristiti za preuzimanje i transport korisnog tereta sa inače nepristupačnih lokacija, pomažući u ekološkim istraživanjima ili u nuklearnoj razgradnji.

Vodeći autor Peter Vharton iz Bristolske škole inženjerske matematike i tehnologije objasnio je: „Robot se sastoji od mekih podupirača povezanih krutim čvorovima. Svaki podupirač je formiran od nepropusnog gumenog meha i dužina podupirača se može kontrolisati promenom vazdušnog pritiska unutar ispod.

„Viši pritisci uzrokuju da se meh produži, a niži pritisci dovode do njegovog skupljanja. Kontrolom pritiska u svakom mehu istovremeno možemo kontrolisati promenu oblika i veličine robota. Demo robota. Zasluge: Peter Vharton

„Nakon ovoga, bilo je jednostavno eksperimentisanje sa različitim obrascima promene oblika koji bi generisali korisne pokrete kao što su kotrljanje ili puzanje duž površine.“

Njihov dizajn koristi meke podupirače koji mogu slobodno i nezavisno menjati dužinu. Promenom dužine podupirača za odgovarajuću količinu i u pravom redosledu, oni mogu da generišu više različitih načina kao što su kotrljanje ili puzanje), menjaju veličinu robota, pa čak i obavijaju i transportuju teret.

Piter je rekao: „Rekao bih da su ove sposobnosti prirodna posledica rada sa tako raznovrsnom strukturom i nadamo se da će se u budućnosti moći razviti druge zanimljive sposobnosti.

„Najuzbudljiviji aspekt ove studije za mene je raznovrsnost Tetraflek-a i kako bismo mogli da koristimo ove robote za istraživanje izazovnog terena i postizanje zadataka u oblastima kojima ljudi ne mogu pristupiti. Višestruki hodovi dostupni Tetraflek-u i sposobnost transporta objekata pokazuju ovo dobro svestranost.“

Tim je već postigao izvesni uspeh, ulazeći u raniju verziju Tetraflek-a na takmičenju RoboSoft 2022 u lokomociji u Edinburgu i zauzimajući treće mesto, demonstrirajući kretanje po pesku, kroz male praznine i između prepreka.

Nakon što su istražili neke mogućnosti Tetraflek-a u lokomociji i transportu objekata, sada planiraju da primene algoritme mašinskog učenja koji bi im mogli omogućiti da zaista temeljno istraže obrasce kretanja, kao i da optimizuju njihove trenutne.

Dodao je: „Mogli bi postojati neki zaista kreativni i efikasni načini kretanja ili interakcije sa okruženjem koje još nismo otkrili.“