Novi tretman imunoterapije cilja na respiratorne virusne infekcije

Novi tretman imunoterapije cilja na respiratorne virusne infekcije

Istraživač Medicinskog koledža Univerziteta Centralne Floride je svake godine razvio novi, precizniji tretman za glavni uzrok bolesti širom sveta — akutne respiratorne virusne infekcije.

Akutne respiratorne virusne infekcije uključuju bolesti kao što su grip, pneumonija, respiratorni sincicijalni virus (RSV) i koronavirus. Ove infekcije izazivaju milione bolesti širom sveta, a sam grip je odgovoran za 3 miliona do 5 miliona slučajeva teških bolesti i do 650.000 respiratornih smrti svake godine, prema Svetskoj zdravstvenoj organizaciji.

Novi tretman, koji je sada dostupan za licenciranje, koristi proteine vezane za imunološki sistem poznate kao citokini na kontrolisan, ciljani način za borbu protiv infekcija i promovisanje zarastanja.

„Hitno su potrebne intervencije koje mogu poboljšati ishod ozbiljne virusne infekcije bez ometanja efikasnih antivirusnih imunoloških odgovora“, kaže Tara Strutt, docent na Burnett školi biomedicinskih nauka u okviru Medicinskog koledža UCF, koja je razvila tretman.

Kao ćelijski imunolog, Strutt vrlo dobro zna šta citokini — deo odbrane tela od patogena — mogu da urade.

„Citokini mogu učiniti dobre stvari, a mogu i loše stvari“, kaže ona. „Na primer, tokom teških infekcija, preterano aktivan imuni odgovor može da izazove citokinsku oluju, stanje u kojem višak proizvodnje citokina dovodi do nekontrolisane upale. Ova hiperinflamacija može na kraju da izazove oštećenje tkiva i otkazivanje organa.“

Citokin koji Strutt koristi, interleukin-2 (IL-2), trenutno je odobren za imunoterapiju raka. Međutim, jedan od izazova terapije zasnovane na IL-2 su brojni efekti van cilja koji mogu dovesti do oštećenja organa i tkiva, kaže Strutt.

Da bi se ovo prevazišlo, Struttov imunoterapijski tretman koristi IL-2 u kombinaciji sa monoklonskim antitelom specifičnim za IL-2 da bi se formirao kompleks IL-2 antitela, ili ciljani IL-2. Ciljani IL-2 može da izazove i antiinflamatorne i proinflamatorne odgovore. Modulacijom inflamatornog odgovora mogu se izbeći dalje komplikacije kao što su citokinske oluje i poboljšati klinički ishodi.

U studijama na životinjama koje su sprovedene u Strutt laboratoriji, poboljšani ishodi – uključujući poboljšanu respiratornu funkciju i smanjenu upalu disajnih puteva – primećeni su kada je ciljani IL-2 primenjen tokom infekcije virusom gripa. Pokazalo se da ciljani IL-2 promoviše antivirusni inflamatorni odgovor tokom virusne infekcije i smanjuje – praktično odsutno – bronhijalnu upalu.

Pored toga, pokazalo se da upotreba ciljanog IL-2 ima korisnu ulogu u formiranju memorijskih CD4 T-ćelija. Ove CD4 T-ćelije štite od patogena na koje se ranije susrela infekcija ili vakcinacija. Ova aplikacija ima potencijal da poboljša imune odgovore stimulisane vakcinama, kaže Strutt.

Na UCF, Strutt proučava CD4 T-ćelije i kako one funkcionišu u zaštiti od respiratornih virusa, uključujući virus gripa A (IAV). Istraživač i njen tim takođe istražuju kako odgovori T ćelija pamćenja funkcionišu tokom trudnoće, jer su trudnice pod visokim rizikom od ozbiljnih komplikacija povezanih sa IAV infekcijom.

„CD4 T-ćelije su orkestratori imunološkog odgovora“, kaže ona.

Poznate i kao pomoćne T-ćelije, CD4 T-ćelije proizvode i luče specifične citokine koji deluju kao prenosioci imunog sistema. Tokom IAV infekcije, podgrupe CD4 T-ćelija se aktiviraju i počinju da proizvode i luče IL-2, snažan faktor rasta T-ćelija sa proinflamatornim i antiinflamatornim efektima.

Pre nego što se pridružio UCF-u 2015. godine, Strutt je bila docent na Medicinskom fakultetu Univerziteta u Masačusetsu. Završila je postdoktorski rad na Trudeau institutu u Njujorku i doktorirala imunologiju na Univerzitetu u Saskačevanu.

Njen rad nastoji da pruži bolji uvid u razvoj bezbednih, inovativnih formulacija vakcina i terapija zasnovanih na imunitetu za respiratorne virusne infekcije.