Saradnja između istraživača Univerziteta u Birmingemu i kompanije za otkrivanje i skrining raka tečne biopsije Nonacus, rezultirala je novim testom za neinvazivno otkrivanje raka bešike, koji je pokrenut 10. marta na Godišnjem sastanku Evropskog udruženja urologa.
Nazvan GALEAS bešika, molekularni test zasnovan na urinu može brzo i precizno otkriti rak mokraćne bešike i pojednostaviti dijagnozu, smanjujući potrebu za invazivnim cistoskopijama.
Koristi visoko osetljivu tehnologiju tečne biopsije koju je razvio Nonacus u kombinaciji sa panelom biomarkera koje su razvili profesor Rik Brajan i dr Daglas Vord iz Univerzitetskog centra za istraživanje raka bešike, kako bi otkrio prisustvo raka bešike pronalaženjem DNK iz tumorskih ćelija prisutnih u urin.
Istraživači su potvrdili da je panel biomarkera bio u preko 600 uzoraka pacijenata iz 3 kliničke grupe u Velikoj Britaniji, a analize su potvrdile performanse testa, pokazujući visoku dijagnostičku tačnost (osetljivost >90%, specifičnost >85%) za sve stepene i stadijume raka bešike.
Profesor Rik Brajan je rekao o lansiranju: „Od 2009. Doug Vard i ja radimo na različitim strategijama za precizno i pouzdano otkrivanje raka mokraćne bešike iz uzorka urina. Genomski pristupi zasnovani na DNK koje smo razvijali u poslednjih osam godina , uz finansiranje Cancer Research UK-a i podršku i stručnost Nonacus-a, omogućili su nam da uradimo upravo to sa testom koji se čini da je konkurent cistoskopiji u pogledu osetljivosti i specifičnosti za dijagnozu raka mokraćne bešike kod pacijenata koji se istražuju na hematuriju.
Naši neobjavljeni podaci takođe pokazuju da je moguće koristiti isti panel za mutacije i Nonacus platformu za identifikaciju cirkulišuće tumorske DNK, čime se podiže uzbudljiva mogućnost da se jedan pristup može koristiti na celom putu pacijenta.“
Test ima potencijal da funkcioniše na celom putu pacijenata sa rakom mokraćne bešike, smanjujući oslanjanje na invazivnu cistoskopiju i skupo snimanje za neinvazivni nadzor raka bešike i minimalno praćenje rezidualnih bolesti, kao i trijažu za hematuriju (krv u urinu).
Chris Sale, izvršni direktor Nonacus-a, rekao je: „Veoma smo uzbuđeni što predstavljamo GALEAS bešiku. Nastojimo da razvijemo skup značajnih neinvazivnih alata koji mogu imati stvarni uticaj na dijagnozu i lečenje pacijenata sa sumnjom na rak. GALEAS bešika predstavlja prvi u ovom nizu, pomažući da se poboljša život pacijenata i smanji opterećenje cistoskopije na preopterećenim klinikama.“