Novi temperaturni uslovi pronađeni u dve trećine ključnih tropskih šuma

Novi temperaturni uslovi pronađeni u dve trećine ključnih tropskih šuma

Dve trećine ključnih područja biodiverziteta (KBA) u tropskim šumama doživljavaju nove temperaturne uslove kako se naša klima menja, pokazuju istraživanja.

KBA identifikuju najvažnija mesta na Zemlji za vrste i njihova staništa.

Studija – koju su sproveli univerziteti Ekseter, Mančester Metropoliten i Kembridž – procenila je 30 godina temperaturnih uslova ispod šumskih krošnji u KBA u tropskim šumama širom sveta.

Utvrđeno je da je 66% KBA u tropskim šumama nedavno prešlo na nove „temperaturne režime“ (više od 40% merenja temperature je van opsega koji je tamo ranije zabeležen).

Preostalih 34% još ne vidi nove temperaturne režime – a istraživači sugerišu da ova mesta mogu biti vitalna utočišta za biodiverzitet.

Rad, objavljen u časopisu Conservation Letters, naslovljen je „Identifikovanje klimatski pametnih tropskih ključnih područja biodiverziteta radi zaštite kao odgovor na široko rasprostranjene temperaturne novine“. Objavljuje se uoči Konferencije Ujedinjenih nacija o biodiverzitetu (COP16) u Kolumbiji, koja počinje 21. oktobra.

„Ispod krošnje tropskih šuma postoji bogatstvo biodiverziteta u veoma stabilnoj klimi“, rekla je dr Britani Trev, sa Instituta za životnu sredinu i održivost na Eketerovom Penrin kampusu u Kornvolu.

„Kao takve, vrste koje postoje u posebno velikom riziku od novih godišnjih temperaturnih režima jer su evoluirale pod uskim rasponom uslova. Možda će moći da tolerišu samo malu marginu zagrevanja iznad onoga na šta su navikli.“

Globalni okvir za biodiverzitet posle 2020. uključuje nacrt cilja da se najmanje 30% kopnene površine na globalnom nivou sačuva do 2030. godine—i posebno identifikuje KBA kao ključni prioritet za ovo.

Dr Aleksander Lis, čitalac biodiverziteta na Univerzitetu Mančester Metropoliten, rekao je: „Količina političkog i ekonomskog kapitala posvećenog očuvanju biodiverziteta je užasno neadekvatna.

„Naši nalazi pokazuju da bolan proces trijaže očuvanja – odabira novih zaštićenih područja – mora stoga uzeti u obzir uticaj tekućih klimatskih promjena na te lokacije u procjenama prioriteta.“

AKK ne dobijaju automatski formalnu zaštitu—o tome odlučuju nacionalne vlade u identifikovanim oblastima.

U radu se ističe da — od 34% KBA u tropskim šumama koje ne vide nove temperaturne režime — više od polovine trenutno nije zaštićeno.

„Potrebne su nam politike „klimatski pametne” koje štite ova vitalna skloništa“, rekao je dr Trev.

Istraživači su koristili merenja temperature, satelitske podatke i mikroklimatski model da bi procenili temperaturu blizu zemlje po satu širom svetskih tropskih KBA.

Procenat KBA u Africi i Latinskoj Americi sa novim temperaturnim režimima bio je posebno visok (72% i 59%), dok je manje KBA širom Azije i Okeanije prešlo na nove temperature (49%).

Neki KBA širom Latinske Amerike (2,9%) — i mali broj u Aziji i Okeaniji (0,4%) — nedavno su prešli na skoro potpuno nove temperaturne režime (više od 80% merenja temperature izvan prethodnog opsega.

U Latinskoj Americi, sve ove KBA su bile locirane u Ekvadoru, Kolumbiji, Venecueli ili Panami, a posebno su pogođeni tropski Andi.