Revolucionarni tečni elektroliti otvaraju vrata za napredne baterije sa visokom provodljivošću

Revolucionarni tečni elektroliti otvaraju vrata za napredne baterije sa visokom provodljivošću

Kako se svet pomera ka održivijoj budućnosti, razvoj naprednih elektrohemijskih uređaja, kao što su punjive baterije sa većom gustinom energije i efikasnim mogućnostima elektrodepozicije, postaje sve važniji. Poslednjih godina, ultrakoncentrovani rastvori elektrolita, gde su metalne soli rastvorene u koncentracijama dva do tri puta većim od onih u jednom rastvaraču, ili smeše u kojima su soli metala prekomerno rastvorene u jednom rastvaraču, privukli su pažnju kao novi rastvori elektrolita.

Ovi rastvori ostaju tečni na sobnoj temperaturi i omogućavaju visoku jonsku provodljivost i visokoefikasnu formaciju metalnog filma visokog kvaliteta. Međutim, fizičko-hemijska ili termodinamička definicija ovih tečnosti ostaje nejasna. Štaviše, identifikacija rastvorenih vrsta i razumevanje njihovih struktura, koje su ključne za njihovu upotrebu kao elektrolita, izuzetno je izazovno.

Istraživački tim sa Univerziteta Niigata, predvođen prof. Iasuhiro Umebaiashi i dr Jihae Han, zajedno sa dr Hikari Vatanabe sa Univerziteta nauke u Tokiju, iz perspektive hemije rastvora, proučava mehanizme specifične litijum-jonske provodljivosti u litijumu solvatne jonske tečnosti i visokokoncentrovani rastvori elektrolita. Pronašli su novi tečni elektrolit koji formira staklo, dvokomponentnu mešavinu cikličnog sulfona i litijumove soli, koja pokazuje stakleni prelaz u širokom rasponu kompozicije.

Štaviše, da bi se razjasnio jedinstveno visok transferni broj Li + u ovim smešama, proučavana je dinamika specijacije i dipolne preorijentacije kako bi se pružili dokazi o formiranju agregata velike veličine u ovim smešama. Ovi nalazi su objavljeni u Faradejevim diskusijama 10. juna 2024.

Termofizička svojstva binarnih smeša i litijumove soli-1,3-propansulton (PS) i litijumove soli-sulfolan (SL) pokazala su da je primećena samo staklena tranzicija u određenom opsegu koncentracije litijumove soli. Ramanova spektroskopija je otkrila da litijum joni postoje u rastvoru kao kontaktni jonski parovi (CIP) i agregati (AGG) u rastvoru.

Pored toga, dvodimenzionalna korelaciona analiza Ramanovih spektra i spektra dielektrične relaksacije (DRS) uspešno je pripisala uočenu relaksaciju u DRS. To sugeriše da AGG generisani pri visokoj koncentraciji litijumove soli imaju veliku prostornu skalu i igraju važnu ulogu u specifičnoj provodljivosti litijum-jona.

Da bi se postigli ciljevi održivog razvoja (SDG) i ciljevi Društva-5, raste potražnja za uređajima za skladištenje energije sledeće generacije koji mogu efikasno skladištiti električnu energiju i koji su prilagođeni specifičnim primenama. Razvoj ovih uređaja, koji koriste i tečne i čvrste elektrolite, postao je napredniji.

„Naše istraživanje tečnih elektrolita od stakla označava značajan korak ka premošćivanju jaza između tradicionalnih tečnih i čvrstih elektrolita“, objašnjava profesor Jasuhiro Umebajaši, odgovarajući autor. „Ovi materijali nude jedinstvene prednosti u pogledu efikasnosti i prilagodljivosti specifičnih za aplikacije, otvarajući put uređajima za skladištenje energije sledeće generacije.“