Novi super-crni materijal napravljen od drveta može da apsorbuje 99,3% svetlosti

Novi super-crni materijal napravljen od drveta može da apsorbuje 99,3% svetlosti

Postoji crna, a tu je i super-crna. Stvoren je novi super-crni materijal na bazi drveta koji apsorbuje više od 99 odsto svetlosti koja ga udari. Štaviše, materijal je otkriven gotovo slučajno.

Istraživači su radili na vodoodbojnim tehnologijama za drvo, koristeći visokoenergetski plazma gas – i primetili su da je primena gasa potpuno crnila krajeve drvenih ćelija.

Dalje ispitivanje otkrilo je neverovatna svojstva apsorpcije svetlosti novog super-crnog materijala.

Tim, koji predvodi doktorand Keni Čeng sa Univerziteta Britanske Kolumbije (UBC) u Kanadi, nazvao je svoj novi materijal Nksilon. Niks je grčka boginja noći, a ksilon je grčka reč za drvo. Nksilon bi mogao da nađe primenu u svemu, od svemirskih teleskopa do luksuznih predmeta od nakita.

„Nksilonova kompozicija kombinuje prednosti prirodnih materijala sa jedinstvenim strukturnim karakteristikama, čineći ga laganim, čvrstim i lakim za sečenje u zamršene oblike“, kaže stariji autor Filip Evans, naučnik o materijalima u UBC.

Materijal ima baršunasti izgled, navode njegovi pronalazači. Tretman plazmom zapravo menja sitne strukture na površini drveta, uvodeći udubljenja koja pomažu u hvatanju svetlosti i minimiziraju bilo kakve refleksije.

Zaista, kada je legura zlata naneta na materijal, on je ostao crn. Ovo pokazuje da se struktura drveta promenila – ovo nije samo dodatni premaz, već rekonfiguracija osnove materijala.

Super-crni materijali su dragoceni u industrijama kao što su astronomija, solarna energija i optika, gde pomažu uređajima da funkcionišu tačnije ili efikasnije smanjujući neželjenu refleksiju svetlosti. Na primer, super-crni materijali mogu smanjiti odsjaj i poboljšati jasnoću na teleskopima.

Ovi materijali su takođe popularni u umetnosti i dizajnu jer super crna stvara upečatljive vizuelne efekte pružajući oštar kontrast svim svetlim bojama u blizini. Ovo je slično načinu na koji neke ptice i paukovi koriste super-crnu sa jarkim bojama u svojim prikazima za parenje.

Tim koji stoji iza otkrića misli da bi Nkilon mogao da se koristi i u nosivim uređajima i modnim dodacima.

„Očekujemo da će naši nalazi dovesti do interesovanja za plazma graviranje kao način stvaranja super-crnog drveta, što bi moglo dovesti do komercijalne primene tehnologije“, pišu istraživači u svom objavljenom radu.

Novi materijal ima brojne prednosti. Koristi drvo (posebno lipa), koje je obnovljiv materijal. Takođe ne zahteva nikakve komplikovane predtretmane, smanjujući troškove i čineći proizvodnju materijala održivijom.

Istraživači su uvereni da Nksilon može da zameni retko, skupo crno drvo kao što su ebanovina i ružino drvo, i da zameni crni dragi kamen oniks. Sve ovo je još uvek daleko, ali tim sada traži komercijalna partnerstva preko novog startapa.

Iako smo videli materijale koji su čak i crniji od ovog i koji mogu da apsorbuju još više svetlosti, ovaj novi dodatak pokazuje mnogo obećanja u pogledu toga koliko bi moglo biti uverljivo da se zaista proizvede u velikim razmerama – a ista tehnika bi mogla biti koristi se i na drugim šumama.

„Nksilon se može napraviti od održivih i obnovljivih materijala koji se široko nalaze u Severnoj Americi i Evropi, što dovodi do novih aplikacija za drvo“, kaže Evans.