Φsat-2, ESA-in revolucionarni kubesat dizajniran da revolucioniše posmatranje Zemlje pomoću veštačke inteligencije, lansiran je.
Cubesat je krenuo na svoje putovanje u svemir 16. avgusta u 20:56 CEST (11:56 po lokalnom vremenu) na raketi SpaceKs Falcon 9 iz baze svemirskih snaga Vandenberg u Kaliforniji, SAD, koju integriše Ekolaunch kao deo Transporter- 11 misija deljenja vožnje, koja je takođe uključivala ESA-in arktički vremenski satelit.
U 21:50 CEST, Φsat-2 je raspoređen iz rakete-nosača, a u 23:47 CEST zemaljska stanica Svalbard u Norveškoj je primila važan signal koji ukazuje da je Φsat-2 sada bezbedno u orbiti.
Φsat-2 će pomeriti granice posmatranja Zemlje, pokazujući kako se AI tehnologije mogu koristiti za unapređenje načina na koji posmatramo Zemlju iz svemira. Minijaturni satelit je opremljen najsavremenijom multispektralnom kamerom i moćnim AI računarom koji analizira i obrađuje slike dok je u orbiti. Ovo će se pokazati ključnim za napore u reagovanju na katastrofe, praćenje pomorstva, zaštitu životne sredine i još mnogo toga.
ESA-in direktor programa za posmatranje Zemlje, Simoneta Čeli, prokomentarisala je: „Danas smo oduševljeni lansiranjem Φsat-2, koji će pokazati transformativnu moć veštačke inteligencije u posmatranju Zemlje. Ova misija najavljuje novu eru praktičnih uvida iz svemira, obećavajući pametnije i efikasnije načine praćenja naše planete“.
Nikola Melega, ESA-in Φsat-2 tehnički službenik, dodao je: „Misija Φsat-2 pokazuje kako napredna AI tehnologija može transformisati našu sposobnost praćenja i reagovanja na promene na Zemlji, čineći svemirske podatke efikasnijim i efikasnijim nego ikada ranije.
AI je značajno poboljšao način na koji se naša planeta prati i razume. Mogućnosti veštačke inteligencije omogućavaju brzu i preciznu obradu satelitskih podataka—transformišući ogromne količine neobrađenih podataka u uvide koji se mogu primeniti za naučnike, preduzeća i kreatore politike.
Dok se većina AI obrade dešava na zemlji nakon što se podaci preuzmu, ESA-in Φsat-2 satelit će to učiniti u realnom vremenu. Umesto povezivanja velikih količina neobrađenih podataka, uključujući i one zaklonjene oblacima, ugrađene aplikacije mogu direktno da obrađuju ove slike, obezbeđujući da se samo najbitnije informacije šalju nazad na Zemlju. Ova inovacija daje opipljive prednosti, poboljšava prenos podataka i ubrzava donošenje odluka.
Orbitirajući oko Zemlje na visini od 510 km, multispektralna kamera satelita snima Zemlju u sedam različitih opsega u vidljivom do skoro infracrvenom delu elektromagnetnog spektra. Platforma 6U Cubesat, koju je dizajnirao i razvio OpenCosmos, pokreće AI aplikacije koje se mogu lako instalirati i upravljati daljinski sa Zemlje.
Ove aplikacije mogu pružiti korisne podatke za zaštitu životne sredine i postaviti novi standard u svemirskoj AI tehnologiji.