Novi pristup za lečenje metastaza u limfnim čvorovima

Novi pristup za lečenje metastaza u limfnim čvorovima

Istraživači sa Univerziteta Tohoku otkrili su novi pristup za lečenje metastaza u limfnim čvorovima. Lekovi protiv karcinoma se daju direktno u LN pod ultrazvučnim navođenjem (sistem za isporuku lekova limfnim putem ili LDDS) da bi ciljali sentinel limfne čvorove (LN) i generisali antitumorske efekte lokalno, sprečavajući udaljene metastaze. Ovaj pristup ne samo da poboljšava efekat protiv raka, već i smanjuje neugodne neželjene efekte koji se obično povezuju sa sistemskom hemoterapijom.

Detalji otkrića istraživača objavljeni su u časopisu Biomedicina i farmakoterapija. Profesor Tetsuia Kodama sa Fakulteta inženjerskih nauka Univerziteta Tohoku predvodio je istraživački tim.

Nedavna istraživanja su istakla sentinel LNs kao kapiju za metastaze. Oni su početni limfni čvorovi koji primaju drenažu iz primarnog tumora i ukazuju na to da je metastaza počela ili bi se potencijalno mogla pojaviti. Dakle, postoji potreba za poboljšanom kontrolom metastaza LN bez hirurških ili radijacionih intervencija.

Ipak, pojava neželjenih efekata može se razlikovati od pojedinca do pojedinca i od jednog tretmana do drugog. U stvari, dve osobe koje su podvrgnute istom tretmanu mogu naići na značajno različita iskustva. Najčešće, neki pojedinci doživljavaju neprijatne nuspojave koje se vremenom postepeno smanjuju.

U prethodnoj istrazi, neki od trenutnih istraživača su koristili LDDS koji uključuje povećani osmotski pritisak i viskozitet docetaksela, što je dalo obećavajuće rezultate u lečenju ranih stadijuma metastaza LN tokom pretkliničkih istraživanja.

Na osnovu ovoga, oni su pretpostavili da bi primena docetaksela — široko korišćenog kliničkog leka protiv raka — preko LDDS-a pri osmotskom pritisku i viskozitetu od 1.960 kPa i 12 mPa∙s rezultirala superiornim antitumorskim efektima, produženim preživljavanjem i minimalnim neželjenim reakcijama.

Da bi testirali ovu hipotezu, Kodama i njegov tim primenili su tretman na pretklinički model mišjeg modela metastatskog limfnog čvora.

Njihovi nalazi su potvrdili superiorne terapijske rezultate, povećan kompletan odgovor, poboljšano preživljavanje i smanjene neželjene komplikacije. Primena dvostrukih injekcija poboljšala je diferencijaciju T pomoćnih ćelija u slezini i stražarskim LN, naglašavajući njen potencijal u lečenju raka. Histopatološke procene su potvrdile efikasnost, naglašavajući potencijal LDDS-a u lečenju raka.

Istraživački tim naglašava sigurniju prirodu nove metode. „LDDS je revolucionarna metoda za poboljšanje lečenja uz smanjenje neželjenih efekata“, kaže Ariunbuian Sukhbaatar, docent na Visokoj školi za stomatologiju i glavni autor rada. „Ovaj pristup pruža sigurniju alternativu uklanjanju LN-a i obećava poboljšanje stope preživljavanja raka.“

U međuvremenu, Kodama kaže: „LDDS nudi novu, bezbednu metodu za isporuku lekova protiv raka osetljivim LN, predstavljajući obećavajući pristup za poboljšanje efikasnosti lečenja raka uz minimiziranje neželjenih efekata.

Gledajući unapred, istraživački tim ima za cilj da dalje istraži LDDS sa ciljem poboljšanja terapijskih odgovora protiv metastaza u limfnim čvorovima. Ovo će se postići kroz klinička ispitivanja sprovedena u saradnji sa medicinskim stručnjacima, sa ciljem da se potvrdi efikasnost ovih pristupa kod pacijenata sa rakom