Revolucionarni elektrohemijski biosenzori sa debelim poroznim premazom obećavaju proboj u dijagnostici bolesti

Revolucionarni elektrohemijski biosenzori sa debelim poroznim premazom obećavaju proboj u dijagnostici bolesti

Istraživači na Institutu Viss na Univerzitetu Harvard razvili su novi nanokompozitni porozni premaz koji značajno unapređuje elektrohemijske biosenzore, omogućavajući precizniju dijagnostiku bolesti na mestu nege. Ovaj tehnološki napredak, objavljen u časopisu Nature Communications, otvara vrata širem korišćenju elektrohemijskih senzora u dijagnostici bolesti, uključujući i COVID-19.

Dosadašnji POC (Point-of-Care) testovi obično mere samo jedan biomarker ili nekoliko biomarkera iste klase molekula. Međutim, novi premaz omogućava merenje više biomarkera iz različitih molekularnih klasa, što pruža sveobuhvatnije informacije o stanju bolesti i njenom napredovanju.

Nanokompozitni premaz, koji je debljine jednog mikrometra, omogućava ugradnju većeg broja sondi za otkrivanje biomarkera u senzore, čime se povećava osetljivost senzora. Osim toga, premaz efikasno sprečava „bioobraštanje“, što je ranije bila prepreka za širu primenu elektrohemijskih senzora.

Ovaj tehnološki napredak ima potencijal da revolucionizuje dijagnostiku bolesti, omogućavajući brzu i preciznu identifikaciju različitih patoloških stanja. Elektrohemijski senzori sa novim premazom mogli bi se koristiti za praćenje epidemija virusa, odgovor na vakcinaciju i razumevanje korelacija između različitih biomarkera tokom virusnih infekcija, a mogu se primeniti i za druge bolesti.

Ovaj tehnološki proboj otvara put ka naprednijim sistemima za dijagnostiku na mestu nege, obećavajući bolju zdravstvenu zaštitu za ljude širom sveta.