Tim naučnika, predvođen istraživačima sa Univerzitetskog koledža u Londonu, razvio je nove metode za predviđanje ishoda za trudnoću gde postoje problemi sa lošim rastom bebe u materici.
Istraživanje, objavljeno u Journal of Clinical Investigation, uključilo je 142 žene iz EVERREST Prospective Studi koje su imale ozbiljno ograničenje rasta fetusa u ranom početku (FGR) – što znači da su njihove bebe bile veoma male na ultrazvučnim skeniranjima u ranoj drugoj polovini trudnoće (između 20 i 27 nedelja).
Ograničenje rasta fetusa pogađa oko 60.000 beba godišnje u Evropi i SAD.
Neke bebe sa FGR nastavljaju da rastu i rađaju se oko svog termina. Međutim, mnogima će ili trebati ekstremno prevremeni porođaj (pre 28 nedelja trudnoće) ili neće preživeti trudnoću, što će rezultirati mrtvorođenim.
Samo u Engleskoj, procenjuje se da su godišnji ukupni troškovi neonatalne nege 262 miliona funti.
Vodeći autor, dr Rebeka Spenser (UCL EGA institut za zdravlje žena i Univerzitet u Lidsu), rekla je: „Trenutno postoji mnogo neizvesnosti za porodice nerođenih beba sa ranim ograničenjem fetalnog rasta i za njihove zdravstvene staratelje.
„Želimo da im damo bolju predstavu o tome šta mogu da očekuju ako budu pogođeni – jer mnogi ljudi teže da se nose sa neizvesnošću nego sa definitivno lošim vestima.
„Predviđanje ishoda trudnoće takođe može pomoći lekarima da odluče koliko često da rade ultrazvučne preglede i kada da daju prenatalne steroide kako bi bebu pripremili za prevremeni porođaj.
Rezultati su analizirani za 123 žene koje su dale uzorke krvi i redovno su imale ultrazvučne preglede veličine i dobrobiti svoje bebe.
Prvo, istraživači su izmerili nivoe 102 proteina u uzorcima krvi 63 žene i kombinovali ovo sa ultrazvučnim merenjima da bi napravili statističke modele koji bi mogli da predvide ishod trudnoće.
Tim je pitao i žene i njihove doktore o tome koji su ishodi trudnoće za njih bili važni, a to je uključivalo:
Istraživači su zatim koristili merenja ostalih 60 žena, iz studijske kohorte, da bi potvrdili modele koji predviđaju ove ishode.
Dr Spenser je rekao: „Otkrili smo da smo procenom ultrazvuka i merenja proteina – kako sami tako i kombinovani – mogli da predvidimo koje će se trudnoće završiti mrtvorođenim ili neonatalnom smrću, a koje mogu zahtevati ekstremno prevremeni porođaj pre 28. nedelje trudnoće.
Istraživači se nadaju da će korišćenje ovih tehnika pomoći da se identifikuju koje žene treba da budu uključene u ispitivanja za potencijalne tretmane.
Viši autor, profesor Anna David (UCL EGA Institut za žensko zdravlje) predvodi multinacionalni EVERREST konzorcijum. EVERREST konzorcijum razvija novi tretman za poboljšanje rasta i ishoda veoma malih beba u materici.
Profesor David je rekao: „Trenutno nemamo terapiju za poboljšanje rasta fetusa u materici, ali naš tim razvija novi lek. Ovo će morati da se testira u kliničkim ispitivanjima. Ovi rezultati će pomoći istraživačima da identifikuju one žene koje bi mogle biti najpogodniji za učešće u kliničkom ispitivanju, gde su moguće koristi veće od rizika.
„Bolje predviđanje koje će se trudnoće završiti mrtvorođenošću, neonatalnom smrću ili ekstremnim prevremenim porođajem pomoći će da se identifikuje ko bi trebalo da bude uključen u ova ispitivanja.“
Novo istraživanje je sprovedeno u saradnji sa istraživačima iz Londonske bolnice Univerzitetskog koledža, Univerzitetskog medicinskog centra Hamburg-Ependorf, Univerziteta Lund i Centra za majčinsko-fetalnu i neonatalnu medicinu u Barseloni.