Ekcem je zapaljensko stanje kože koje često pogađa bebe od jednog do dva meseca. Među različitim tipovima ekcema koji se primećuju kod odojčadi, atopijski dermatitis (AD), koji se karakteriše psihološkim stresom i poremećajima spavanja, posebno je zabrinjavajući.
Studije su, u stvari, identifikovale da ako se ne leči, AD može povećati rizik od alergijskih bolesti kao što su alergije na hranu i astma – progresija poznata i kao „atopijski marš“. Rana dijagnoza i intervencija ranog početka AD je potrebna da bi se obezbedilo psihičko i fizičko zdravlje odojčeta.
Međutim, može biti teško postaviti dijagnozu AD kod odojčadi mlađih od jednog ili dva meseca. Pored nevoljnosti roditelja da potraže savet lekara i nemogućnosti deteta da izrazi svoje simptome, na dijagnozu AD može uticati subjektivnost i iskustvo lekara. Štaviše, upotreba tačnih, ali invazivnih dijagnostičkih procedura za AD, kao što su biopsije kože, je teška kod novorođenčadi. Dakle, postoji potreba za novim metodama dijagnostike AD koje su objektivne i neinvazivne.
U ranijoj studiji koju je vodio vođa projekta Takaioshi Inoue iz odeljenja za biološka naučna istraživanja u Kao Corporation, neki od ovih istraživača su identifikovali da sebum sadrži merljive nivoe molekula ljudske iRNK.
Pretpostavili su da bi analiza genetske ekspresije takvih uzoraka sebuma koji sadrže RNK mogla otkriti molekularne karakteristike AD i njegovu osnovnu patogenezu. Na osnovu ovog otkrića, istraživači su razvili novu analitičku metodu pod nazivom „Nadgledanje RNK“ koja omogućava analizu transkriptoma ljudske kože iRNK u sebumu (lipidima površine kože) prikupljenim sa kože pomoću jednostavnog filma za upijanje ulja.
U ovoj studiji objavljenoj u časopisu Evropske akademije za dermatologiju i venerologiju, istraživači su potvrdili korisnost ove nove metode praćenja RNK. Ova studija je sprovedena u saradnji sa Kivako Iamamoto-Hanada i Iukihiro Ohia iz Nacionalnog centra za istraživanje alergija u Nacionalnom centru za zdravlje i razvoj dece, Japan. Glavni cilj ove studije bio je da se utvrdi da li RNK sebuma može da obezbedi pouzdane biomarkere za otkrivanje ranog početka AD kod novorođenčadi.
Ispitivanu populaciju činila je prospektivna grupa od 98 jednomesečnih i dvomesečnih beba. Kod nekih od ovih novorođenčadi, dijagnoza AD je postavljena prema kriterijumima Radne grupe Ujedinjenog Kraljevstva.
Istraživači su prvo sakupili sebum sa kože lica svih beba koje su učestvovale koristeći jedan film za upijanje ulja, u neinvazivnoj i lakoj proceduri. Zatim, mRNA u lipidima na površini kože (SSL) je ekstrahovana za obavljanje analize transkriptoma, i na kraju, podvrgnuta analizi podataka za identifikaciju njihovih osnovnih molekularnih karakteristika ranog početka AD kod novorođenčadi.
Analiza je otkrila nekoliko gena sa različitom ekspresijom između novorođenčadi sa i bez AD. Konkretno, istraživači su primetili da jednomesečna beba sa AD imaju nižu ekspresiju gena vezanih za metabolizam i sintezu lipida, čvrste spojeve, antimikrobne peptide i keratinizaciju, i veću ekspresiju gena povezanih sa Th2-, Th17- i Th22- tip imunih odgovora.
Ove molekularne promene u funkciji barijere i inflamatornim markerima koji karakterišu AD nisu zabeležene u ranijoj literaturi, posebno kod jednomesečne novorođenčadi, uglavnom zbog invazivnosti uobičajenih dijagnostičkih procedura.
Što je najvažnije, tim je primetio da se preko promena u nivoima ovih markera, RNK sebuma može koristiti za otkrivanje početka AD mnogo unapred. Objašnjava dr Jamamoto-Hanada, šef Centra za alergije, „Naši rezultati potvrđuju da je metoda praćenja RNK korisna za rano otkrivanje AD kod novorođenčadi i da se takođe može koristiti za praćenje njihovog lečenja u budućnosti.“
Nadamo se da će dostupnost ove jednostavne, objektivne i neinvazivne dijagnostičke opcije za AD ohrabriti roditelje novorođenčadi sa AD da se odluče za ranu konsultaciju i terapijsku intervenciju stanja. „Odojčad često imaju višestruke ekceme i doživljavaju ponovljene egzacerbacije i remisije. Uz našu metodu, može se realizovati pravovremeni tretman ranog AD, što omogućava poboljšanje kvaliteta života odojčadi sa AD i njihovim porodicama“, kaže dr Jamamoto.