Koristeći australijski Skuare Kilometer Arrai Pathfinder (ASKAP), astronomi su otkrili novi pulsar, koji je dobio oznaku PSR J1032−5804. Ispostavilo se da je novopronađeni pulsar relativno mlad i veoma rasut. Nalaz je objavljen u radu objavljenom 25. novembra na serveru za pre-štampanje arXiv.
Pulsari su rotirajuće neutronske zvezde sa intenzivnim magnetnim poljima, koje emituju snop elektromagnetnog zračenja. Obično se identifikuju u obliku kratkih rafala radio-emisije; međutim, neki od njih se takođe posmatraju pomoću optičkih, rendgenskih i gama-teleskopa.
Neki radio pulsari su rasejani dok radio impulsi sa ovih objekata prelaze turbulentni međuzvezdani medijum i višeputno širenje izaziva vremensko i prostorno rasejanje. Generalno, veoma rasute pulsare je teško otkriti za većinu astronomskih istraživanja.
Sada, tim astronoma predvođen Ziteng Vangom sa Univerziteta Curtin u Australiji, izvještava o detekciji tako jako raspršenog pulsara. PSR J1032−5804 je identifikovan u istraživanju ASKAP Variables and Slov Transients (VAST) tokom pretrage za kružno polarizovanim izvorima. Naknadna zapažanja pomoću 64-m Parkes radio teleskopa i Murchison Videfield Arrai (MVA) potvrdila su njegovu pulsarnu prirodu.
Novootkriveni pulsar je mlad jer ima karakterističnu starost od 34.600 godina. Ima dugu vremensku skalu rasejanja na 1 GHz – od oko 3,84 sekunde, što ga čini trećim najrasutijim pulsarom poznatim do sada. Ovo objašnjava zašto PSR J1032−5804 nije otkriven u prethodnim istraživanjima pulsara.
Prema studiji, PSR J1032−5804 ima period od 78,7 milisekundi, meru disperzije od približno 819 pc/cm 3 i meru rotacije od oko -2.000 rad/m 2 . Pulsar ima površinsku jačinu magnetnog polja od nekih 1,7 TG i luminoznost spin-dovn od 2,9 undeciliona erg/s.
Zapažanja ASKAP-a ukazuju da je PSR J1032−5804 potencijalni GPS izvor (spektar sa gigahercnim vrhom) i da može ugostiti pulsarnu maglinu vetra (PVN) i ostatak supernove (SNR) u svom lokalnom okruženju. Međutim, potrebne su dalje studije kako bi se ovo potvrdilo.
Sumirajući rezultate, autori rada su primetili da je otkriće PSR J1032−5804 obećavajuće u kontekstu budućih otkrića veoma rasutih pulsara.
„Možemo da identifikujemo više rasutih pulsara kao što je PSR J1032−5804 sa podacima visoke osetljivosti i dobre rezolucije iz tekućih ASKAP istraživanja. U budućnosti, sa izgradnjom radio-teleskopa sledeće generacije kao što je Skuare Kilometar Arrai, Deep Sinoptic Niz i veoma veliki niz sledeće generacije, pretrage domena slika postaće moćnije sredstvo za otkrivanje ekstremnih pulsara (na primer, veoma ubrzanih, veoma rasutih i veoma isprekidanih) koje je teško pronaći tradicionalnim anketama“, zaključili su istraživači.