Novi lek bi mogao da spreči otkazivanje organa u vezi sa sepsom i smrt vraćanjem zdravlja krvnih sudova pacijenta. Istraživači sa Univerziteta Kvinslend i Kvinslendske dečije bolnice (KCH) uspešno su testirali prvi lek u klasi na miševima.
Nalazi su objavljeni u časopisu Science Translational Medicine.
Dr Mark Coulthard iz UK i Jedinice za pedijatrijsku intenzivnu negu KCH-a rekao je da su rezultati pretkliničkih ispitivanja na uzorcima ljudske krvi takođe obećavajući.
„Razlog za otkazivanje organa kod pacijenata sa sepsom je taj što endotelne ćelije koje oblažu krvne sudove propuštaju, što dovodi do abnormalnih pomeranja tečnosti koje na kraju prekidaju snabdevanje krvlju“, rekao je dr Kulthard.
„Identifikovali smo markere za vaskularno oštećenje kod dece primljene u bolnicu sa temperaturom i sumnjom na infekciju, kao i puteve za signalizaciju proteina koji su povezani sa ovim u ćelijama.
„Ljek koji smo razvili cilja na ove interakcije, da obnovi funkciju vaskularnih endotelnih ćelija.“
Profesor Trent Voodruff sa UK-ove škole biomedicinskih nauka rekao je da se novi pristup bavi osnovnim uzrokom otkazivanja organa, dok su se prethodni neuspešni pokušaji uglavnom fokusirali na imuni odgovor.
„Sepsa se naziva ‘groblje za farmaceutske kompanije’ jer uprkos ulaganju značajnih resursa i više od 100 kliničkih ispitivanja, još uvek ne postoji efikasan tretman koji modifikuje odgovor domaćina“, rekao je profesor Vudraf.
„Lek koji cilja i obnavlja vaskularni endotel bi potencijalno smanjio oštećenje organa izazvano sepsom i smrt.“
Dr Kulthard je rekao da su istraživači ohrabreni rezultatima pretkliničkih ispitivanja.
„Testirali smo naš lek na uzorcima krvi 91 deteta primljenog u bolnicu sa temperaturom i sumnjom na infekciju, i primetili promene u biomarkerima slične onima u našim studijama na miševima“, rekao je on. „Ovo sugeriše da bi lek mogao biti efikasan i kod ljudi.
„Potrebna su dalja istraživanja, uključujući istraživanje leka na drugim životinjskim modelima i njegove efikasnosti u kliničkom ispitivanju.“