Na operacije aerodroma utiču nepredvidiva priroda vremena letova, kašnjenja polazaka, vremenski uslovi i drugi faktori.
Istraživanje Škole za menadžment Univerziteta Lankaster (LUMS) koristi kompjuterske simulacije da pokaže kako aerodromi mogu da organizuju sletanja kako bi smanjili kašnjenja i poboljšali tačnost.
U svom novom radu, dr Rob Šoun, uvaženi profesor Kevin Glazebruk i uvaženi profesor Konstantinos Zografos koriste nove i složene modele za procenu vremena dolaska aviona, koristeći simulacije koje uzimaju u obzir promene u letu kako bi se situacije iz stvarnog života uhvatile na precizniji način. .
Članak „Novi simheuristički pristup za stohastičko planiranje piste“ objavljen je u časopisu Nauka o transportu.
Vodeći autor dr Šoun je rekao: „Naš rad razmatra najbolji način kontrole redosleda sletanja na prometnom aerodromu. Na taj način možemo da utičemo na ključne pokazatelje učinka u vezi sa tačnošću i kašnjenjima — glavnim problemima koji utiču na putnike svaki dan.
„Na operacije aerodroma utiče neizvesnost zbog nepredvidive prirode vremena letova, kašnjenja polazaka, vremenskih uslova itd. Postojeće metode za optimizaciju sekvenci sletanja aviona ne uzimaju u obzir sve ove različite izvore neizvesnosti. Korišćenjem kompjuterskih simulacija možemo testirati moguće posledice različitih odluka o sekvenciranju u veoma neizvesnim uslovima.
„Naše istraživanje koristi jedinstvenu kombinaciju simulacije i optimizacije (poznatu kao simheuristika) kako bismo pronašli najbolji način sekvenciranja sletanja aviona. Simheuristika je novo polje istraživanja koje nudi uzbudljive mogućnosti za poboljšanje donošenja odluka u složenim okruženjima kao što je kontrola vazdušnog saobraćaja .
„Naš rad pokazuje da bi to moglo da dovede do smanjenja kašnjenja zadržavanja u vazduhu za više od 20% u poređenju sa jednostavnim pravilom ‘prvi je došao-prvi uslužen’ gde avioni sleću po redosledu dolaska na odredište i poboljšaju tačnost u operacijama na aerodromu.“