Novi katalog prikazuje evoluciju univerzuma tokom vremena

Novi katalog prikazuje evoluciju univerzuma tokom vremena

Čini se da atlas nije suštinska stavka u automobilima ovih dana, ali razmislite o njima i većina ljudi će razmišljati o udaljenostima. Atlas zvezda ne pokriva samo rastojanja, već mora uzeti u obzir i vreme. Galaksija Andromeda je, na primer, toliko udaljena da njenoj svetlosti treba 2,5 miliona godina da stigne do nas.

Tim istraživača je sada napravio katalog koji sadrži informacije o milionima galaksija, uključujući njihovu udaljenost i gleda u prošlost do 10 milijardi godina.

Kao i sve što ima puno stvari, uvek postoje katalozi za prikupljanje informacija o njima. Astronomija se ne razlikuje i ima dosta kataloga; Messier, Nev General, Drugi Kembridž katalog radio izvora i Tvo Micron All Ski Survei, lista se nastavlja.

Sada je kreiran novi katalog koji pruža informacije o milionima udaljenih galaksija. Nastao je u saradnji organizacija predvođenih Institutom svemirskih nauka kao rezultat istraživanja fizike ubrzanog univerzuma (PAUS).

Tokom perioda od 200 noći između 2015. i 2019. godine, timovi su započeli istraživanje koristeći PAUCAM postavljen na teleskop Villiam Herschel (VHT) u La Palmi. Kamera je postavljena u glavnom fokusu VHT-a dajući joj ogroman vidno polje od 1 stepena. Ispred CCD-a se nalaze filteri sa 42 uskopojasna filtera u rasponu od 4400 do 8600 angstroma.

Tim je koristio različite filtere da bi prikazao isto polje više puta. Svetlost udaljenijih objekata biće pomerena ka crvenom kraju spektra, a višestruke slike istog polja će omogućiti proračun udaljenosti.

Sve u svemu, istraživanje pokriva 50 kvadratnih stepeni neba. Da bismo to stavili u kontekst, pun mesec meri pola stepena u prečniku, tako da kompletna anketa prikazuje oblast neba koja je ekvivalentna oko 250 punih meseca. Nakon analize kompletnog skupa slika, katalog koji je razvijen uključuje podatke za 1,8 miliona objekata koji će astronomima biti osnova da bolje razumeju strukturu univerzuma.

Razumevanje strukture univerzuma je razumevanje distribucije tamne materije i tamne energije. Smatra se da tamna energija čini 70% univerzuma, ali još uvek ne znamo šta je to. Njegov efekat možemo videti u ubrzanom širenju univerzuma, ali njegova priroda za nas ostaje misterija. Novo istraživanje će pomoći da se osvetli tamna energija sa svojim sveobuhvatnim skupom podataka o galaksijama koje obuhvataju više od 10 milijardi svetlosnih godina.

Rezultati su značajan korak napred u istraživanju kosmičke skale udaljenosti i nude opsežan katalog merenja fotometrijskog crvenog pomaka kako su se pojavila pre milijardi godina. Tokom meseci koji slede, tim planira da istražuje grupisanje galaksija i oblike galaksija kako bi pomogao u razumevanju evolucije univerzuma.