Novi izveštaj predstavlja globalni plan za borbu protiv raka prostate

Novi izveštaj predstavlja globalni plan za borbu protiv raka prostate

Predviđa se da će se godišnji broj slučajeva raka prostate širom sveta udvostručiti do 2040. godine, a predviđa se da će se godišnji smrtni slučajevi povećati za 85% na skoro 700.000 u istom vremenskom periodu – uglavnom među muškarcima u zemljama sa niskim i srednjim prihodima. Naručeni izveštaj objavljen u The Lancet-u naglašava budući pejzaž raka prostate i nastoji da uputi stručnjake za rak širom sveta o tome kako da upravljaju ogromnim prilivom pacijenata sa rakom prostate koji se predviđa u naredne dve decenije.

Brendon Mahal, doktor medicine, radijacijski onkolog i translacioni epidemiolog u Silvester Comprehensive Cancer Center na Medicinskom fakultetu Univerziteta u Majamiju Miller, bio je član grupe međunarodnih stručnjaka zaduženih da napišu zajednički članak.

„Za razliku od tipične studije, koja opisuje jedan ili skup eksperimenata, naručeni delovi uključuju urednike The Lanceta koji rade sa akademskim partnerima na rešavanju najhitnijih pitanja u nauci, medicini i globalnom zdravlju“, objasnio je Mahal.

On je rekao da je izveštaj zamišljen još 2020. godine, kada su urednici časopisa tražili savet od odabrane grupe od 40 stručnjaka za rak kako bi istakli sve veći teret raka prostate, sa predviđanjem da će se globalni slučajevi više nego udvostručiti do 2040. godine.

„Konkretno, želeli su našu kolektivnu, međunarodnu perspektivu o ovom nadolazećem globalnom teretu“, rekao je Mahal. „Tražili su od nas da prijavimo obim problema, identifikujemo najugroženije populacije i objasnimo kako najbolje da rešimo očekivani porast.“

Osim što ukazuje na obim problema — očekuje se da će broj slučajeva širom sveta eksplodirati sa 1,4 miliona sada na 2,9 miliona za samo 16 godina— Lancet izveštaj naglašava i etničke i geografske razlike u ukupnom teretu raka prostate i naglašava potrebu za dodatnim istraživanjima o faktori koji utiču na ove razlike.

To je oblast u Mahalovoj kormilarnici. Kao translacijski epidemiolog, proučava razlike u riziku od bolesti među populacijama. „Muškarci zapadnoafričkog porekla, na primer, imaju više nego dvostruko veće šanse da umru od raka prostate“, rekao je on.

Pored toga, on i njegove kolege istraživači Silvester objavili su studije koje pokazuju da se rasni i etnički dispariteti u prevalenciji raka prostate ne mogu objasniti samo genetskim razlikama.

Mahal i njegov tim su 2023. objavili rad koji pokazuje da muškarci afričkog porekla imaju manje šanse od evropskih kolega da dobiju sveobuhvatne genetske profile svojih tumora u ranoj fazi lečenja. Genetsko profilisanje pomaže lekarima da razviju personalizovane planove lečenja koji su se pokazali efikasnijim u lečenju raka prostate. Pacijenti bez ovog početnog profilisanja često dobijaju podstandardnu negu.

Autori su primetili da je jedan od najboljih načina za poboljšanje ishoda raka prostate proširenje skrininga među populacijama visokog rizika kako bi se bolest mogla dijagnostikovati u ranijim fazama, kada je lečenje obično najefikasnije.

U Silvesteru, Mahal radi sa timom posvećenim preciznom širenju zajednice. „Usredsredili smo svoje napore u kvartove u kojima znamo da postoji veći rizik od razvoja raka prostate“, objasnio je on, „i koristimo naša mobilna vozila da dovedemo preglede pravo do ovih stanovnika“.

Mobilni kombiji, nazvani Silvester’s Game Changers, omogućavaju Mahalu i kolegama da ciljaju na visokorizične ljude tako što provode projekcije na ključnim lokacijama u zajednici, uključujući u blizini radnih mesta, prodavnica i biblioteka, kao i na sajmovima zdravlja i drugim događajima. U kombijima rade profesionalci koji govore engleski, španski i kreolski kako bi se osiguralo da mogu da komuniciraju sa ljudima na njihovim maternjim jezicima.

Nije iznenađujuće što Lancet izveštaj identifikuje mobilne kombije kao ključnu strategiju za pružanje ranijih dijagnoza u visokorizičnim populacijama.

Ostale ključne preporuke iz izveštaja uključuju:

Lancet komisija za rak prostate tvrdi da program „informisanog izbora“ za skrining raka prostate sa testiranjem na PSA, koji je uobičajen u zemljama sa visokim prihodima, može dovesti do preteranog testiranja i nepotrebnog lečenja kod starijih muškaraca, i premalo testiranja kod starijih muškaraca. – rizikovati mlađe muškarce. Autori se umesto toga zalažu za programe ranog otkrivanja za one sa visokim rizikom. Komisija takođe poziva na hitnu primenu programa za podizanje svesti o raku prostate i na poboljšanje rane dijagnoze i lečenja u LMIC-ima—gde većina muškaraca ima bolest u kasnoj fazi.

Potrebno je više istraživanja koja uključuju muškarce različitih etničkih grupa, posebno one zapadnoafričkog porekla, pošto se trenutno znanje o biologiji raka prostate u velikoj meri zasniva na studijama belaca.

Iako izveštaj The Lancet donosi otrežnjujuću poruku da će intervencije u načinu života ili javnom zdravlju biti nedostatne da zaustave očekivani cunami slučajeva raka prostate — i da će manjinska populacija i oni u LMIC-ima snositi najveći teret ovog tereta — Mahal ostaje optimista u pogledu svog učešća u projekat.

„Ovaj izveštaj stvara jedinstvenu poruku za sve, tako da možemo biti najbolje opremljeni da se nosimo sa ovim porastom slučajeva raka prostate“, rekao je on. „Bilo da se radi o različitim medicinskim sistemima, nacionalnim ili međunarodnim smernicama, institucijama ili praksi zajednice, bili smo ponosni na naš rad i verujemo da to može biti referentni dokument za to gde da usmerimo naše napore u napredovanju.“