Posle više od dve decenije intenzivnog istraživanja i razvoja, novi implantat za koštanu provodljivost, Sentio sistem, sada je odobren za kliničku upotrebu u Evropi i Sjedinjenim Državama. Ovaj inovativni slušni implant nastao je u istraživačkom projektu na Tehnološkom univerzitetu Chalmers u saradnji sa Univerzitetskom bolnicom Sahlgrenska i Oticon Medical AB i označava veliki napredak u medicinskoj tehnologiji i nezi sluha.
Sentio sistem predstavlja kompletan slušni implant razvijen za pacijente sa oštećenjem srednjeg uva i ušnog kanala.
„Za razliku od prethodnih rešenja, kao što je BAHA (Bone Anchored Hearing Aid), koja zahtevaju trajnu penetraciju u kožu, Sentio nudi implantat sa zvučnicima koji se postavljaju ispod kože. Ovo eliminiše rizik od infekcija povezanih sa trajnim prodiranjem u kožu i posebno je korisno za mlađe pacijente koji žive aktivnim životom i koji imaju veće zahteve u pogledu estetike“, kaže Bo Hakanson, redovni profesor u grupi za istraživanje biomedicinskih signala i sistema na Odeljenju za elektrotehniku u Chalmersu.
Nakon 10 godina pažljivih kliničkih ispitivanja, Sentio sistem je sada odobren prema strogim pravilima za medicinske uređaje u Evropi i istovremeno je odobren od strane američke Uprave za hranu i lekove, FDA.
„Veoma je neobično u Švedskoj da univerzitetski projekat dostigne komercijalizaciju, posebno za takozvani uređaj klase III, koji uključuje najviše bezbednosne zahteve“, kaže Hakanson.
Očekuje se da će ovaj napredak imati značajan uticaj na negu sluha. Sentio sistem eliminiše komplikacije koje su ranije bile povezane sa implantatima koštane provodljivosti i stvara nove mogućnosti za pacijente sa oštećenim sluhom. Istraživači koji stoje iza projekta nadaju se da on neće samo ponuditi neposrednu kliničku korist, već i inspirisati dalji razvoj na terenu, gde se mogu razviti jači i efikasniji implanti.
Ovaj projekat je takođe inspirisao druge međunarodne kompanije za slušne aparate sa koštanom provodljivošću koje su takođe razvile implantate koji ne zahtevaju penetraciju u kožu. Ovaj projekat pokazuje važnost saradnje između akademske zajednice i industrije kako bi se inovacije medicinskih uređaja dovele do kliničke primene.
Sentio sistem označava novu eru za implantate koštane provodljivosti, a prvi pacijenti su već operisani i u Evropi i u SAD.
„Sledeći veliki korak na kojem radimo je poboljšanje metodologije za prilagođavanje slušnih aparata koštane provodljivosti specifičnom gubitku sluha pacijenta. Do sada su se koristile subjektivne i prilično neprecizne metode, ali zajedno sa Sahlgrenska akademijom i kompanijom u Kanadi, već smo prešli dug put ka tome da uklopimo još preciznije i objektivnije [su] predstavljeni na Svetskoj konferenciji o audioologiji u Parizu krajem septembra“, kaže Hakanson.