Novi geni umešani u neizlečivu bolest kičme

Novi geni umešani u neizlečivu bolest kičme

Otkriće osam novih gena povezanih sa bolešću poznatom kao okoštavanje zadnjeg uzdužnog ligamenta kičme (OPLL) je ključni korak ka razvoju efikasnih tretmana za ovu trenutno neizlečivu bolest.

OPLL je bolno i iscrpljujuće stanje u kojem ligament koji putuje ventralno do kičmene moždine vremenom okoštava, ozbiljno ograničavajući kretanje i izazivajući motoričke i senzorne probleme, bol i utrnulost.

„OPLL je češći u populaciji istočne Azije nego u zapadnoj populaciji, a posebno je rasprostranjen kod Japanaca“, primećuje Širo Ikegava iz RIKEN Centra za integrativne medicinske nauke. „Ovo ukazuje na genetsku podložnost ovom stanju, pa stoga i naše istrage o uzročnim genima koji su uključeni.“

Prethodna istraživanja su sugerisala veze između određenih zdravstvenih osobina, poput dijabetesa tipa 2 i visokog indeksa telesne mase (BMI), i razvoja OPLL-a. Međutim, OPLL je verovatno ‘poligenska’ bolest, što znači da se kompleksni genetski faktori i faktori životne sredine kombinuju da pokreću njegovo napredovanje.

Ikegava i njegovi saradnici su 2014. godine sproveli početnu studiju povezivanja na nivou genoma (GVAS) OPLL kod japanskih pacijenata i identifikovali šest značajnih genetskih lokusa povezanih sa bolešću. Nedavno su otkrili gen osetljivosti, CCDC91, u jednom od lokusa. Svoje nalaze objavili su u The American Journal of Human Genetics.

Sada je tim proširio ovu raniju studiju sprovodeći meta-analizu GVAS-a koja sadrži podatke od 22.000 japanskih pojedinaca. Ovo je otkrilo dodatnih osam ranije neprijavljenih genetskih lokusa i specifičnih gena kandidata koji opravdavaju buduću studiju.

Tim je primetio obogaćivanje gena vezanih za vezivno tkivo i grupe ćelija kostiju, kao i komponente krvi i imunih ćelija. Analiza 96 različitih osobina pokazala je da OPLL takođe ima pozitivne korelacije sa dijabetesom tipa 2 i povećanim BMI.

„Pronašli smo značajan uzročni efekat povećanog BMI i visoke mineralne gustine kostiju na OPLL. Ovi uvidi bi mogli da ukažu na nove ciljeve lečenja“, kaže Ikegava.

„Ključno, iako naši podaci potvrđuju vezu, nismo pronašli uzročne efekte dijabetesa tipa 2 na razvoj OPLL-a“, dodaje Ikegavin kolega Čikaši Terao.

Tim je takođe otkrio genetske razlike između varijanti OPLL-a na vratu (vrat) i grudnom košu (deblo), sa jačim uticajem BMI koji je podsticao potonje. Ove razlike između podtipova mogu biti osnova za preciznu medicinu za OPLL – dva povezana stanja zahtevaju različite tretmane i negu, napominje Ikegava.

Istraživači planiraju da dalje ispitaju gene kandidate koje su otkrili i sprovešće dodatne GVAS koristeći podatke iz Koreje, Tajvana i Kine kako bi stekli uvid u OPLL u različitim etničkim grupama.