Mala oblast jugozapadnog Tihog okeana, u blizini Novog Zelanda i Australije, može izazvati temperaturne promene koje utiču na celu južnu hemisferu, pokazalo je novo istraživanje.
Novi klimatski obrazac, koji deli neke karakteristike sa fenomenom El Ninjo, nazvan je „Šablonom cirkumpolarnog talasnog broja 4 južne hemisfere“.
Za razliku od El Ninja, koji počinje u tropima, ovaj novi obrazac počinje u srednjim geografskim širinama. Studija, objavljena ovog meseca u Journal of Geophisical Research: Oceans, naglašava koliko je interakcija između okeana i atmosfere važna za našu klimu.
Balaji Senapati, vodeći autor studije na Univerzitetu u Readingu, rekao je: „Ovo otkriće je kao pronalaženje novog prekidača u Zemljinoj klimi. Pokazuje da relativno mala površina okeana može imati široke efekte na globalno vreme i klimu uzorci.“
„Razumevanje ovog novog vremenskog sistema moglo bi u velikoj meri poboljšati vremensku prognozu i predviđanje klime, posebno na južnoj hemisferi. To bi moglo pomoći da se objasne klimatske promene koje su ranije bile misteriozne i moglo bi da poboljša našu sposobnost da predvidimo ekstremne vremenske i klimatske događaje.“
Istraživači su koristili sofisticirane klimatske modele da simuliraju 300 godina klimatskih uslova. Ovaj model kombinuje komponente atmosfere, okeana i morskog leda kako bi stvorio sveobuhvatan prikaz Zemljinog klimatskog sistema. Analizom ovih simuliranih podataka, tim je identifikovao ponavljajući obrazac varijacija temperature površine mora koje kruže oko južne hemisfere.
Vremenski obrazac funkcioniše kao globalna lančana reakcija. Ovaj obrazac stvara četiri naizmenično topla i hladna područja u okeanima, formirajući potpuni krug na južnoj hemisferi. Počinje blizu okeana Novog Zelanda i Australije. Kada se temperatura okeana promeni u ovoj maloj oblasti, to izaziva efekat talasanja u atmosferi. Ovo stvara talasast obrazac koji putuje oko cele južne hemisfere, nošen snažnim zapadnim vetrovima.
Kako se ovaj atmosferski talas kreće, on utiče na temperature okeana, stvarajući četiri topla i hladna područja.
Okean igra veliku ulogu u ovom procesu. Kada atmosferski talas promeni obrasce vetra, utiče na to kako se toplota kreće između okeana i vazduha. Ovo menja dubinu gornjeg sloja okeana toplije vode, što može učiniti promene temperature jačim ili slabijim.
Ovaj novi obrazac se dešava nezavisno od drugih poznatih vremenskih sistema u tropima, kao što je zagrevanje El Ninja obrazac struja i pasata, ili njegova suprotna faza hlađenja, La Ninja. Ovo sugeriše da je oduvek bio deo Zemljine klime, ali je tek sada primećen.