Novi dokazi sugerišu da su alergije delimično krive za nestanak vunastog mamuta

Novi dokazi sugerišu da su alergije delimično krive za nestanak vunastog mamuta

Tim hemičara i zoologa iz Izraela, Italije i Rusije pronašao je dokaze koji sugerišu da je deo razloga zbog kojih su vunasti mamuti izumrli bio pojava alergija koje su im otežavale pronalaženje partnera.

U svom radu objavljenom u časopisu Istorija Zemlje i biodiverzitet, grupa opisuje kako su pronašli antitela i alergene u uzorcima tkiva smrznutih mamuta koji sugerišu da su velike životinje možda imale poteškoća u pronalaženju partnera zbog gubitka mirisa.

Prethodna istraživanja su pokazala da su vunasti mamuti, srodnici savremenih slonova, nekada živeli u delovima Severne Amerike, Azije i severnih delova Evrope. Izumrli su pre otprilike 4.000 godina. Studije koje se bave njihovom nestankom sugerišu da je to verovatno kombinacija klimatskih promena i lova od strane ljudi.

U ovoj novoj studiji, istraživački tim predlaže još jedan mogući uzrok; alergije na polen koje su dovele do zapušenih nosova, što otežava mamutima da nanjuše stvari, kao što su potencijalni parovi. Istraživači primećuju da je čulo mirisa veoma važno za moderne slonove; bez toga, slonovi bi teško mogli da lociraju hranu i vodu, kao i potencijalne partnere.

Da bi saznao više o drevnim stvorenjima, istraživački tim je dobio i proučavao više uzoraka tkiva smrznutih mamuta pronađenih u Sibiru. Pronašli su dokaze antitela koja su korišćena za borbu protiv infekcija. Takođe su otkrili organska jedinjenja u skladu sa polenom koja bi bila pomešana sa vazduhom koji su mamuti disali.

Istraživači sugerišu da zajedno ova dva nalaza sugerišu da su mamuti patili od alergija. Takve alergije bi, dalje primećuju, otežale pronalaženje hrane, vode i potencijalnih partnera.

Istraživački tim takođe primećuje da je izumiranje vunastog mamuta došlo u vreme kada je planeta postajala sve toplija, omogućavajući biljkama da rastu na mestima gde su mamuti živeli u kojima ranije nisu rasli – biljke koje bi ispuštale polen u vazduh , što je verovatno izazvalo probleme sa disanjem i mirisom životinja koje su tamo živele.

Oni sugerišu da dokazi koje su pronašli nagoveštavaju mogućnost alergije kao trećeg uzroka propasti vunastog mamuta.